NIFE Entreprenad AB
556655-8390Aktiebolagreg. 2004
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
51 563 tkr
Resultat efter fin. poster
4 019 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
5
Start - Nife Entreprenad
nifeentreprenad.se
Adresser
Besöksadress
Artemisgatan 49 A, 115 42 Stockholm
Postadress
Artemisgatan 49 A, 115 42 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 22 470 tkr | 2 117 tkr | – |
| 2018 | 27 406 tkr | 1 515 tkr | – |
| 2019 | 27 104 tkr | 2 788 tkr | 6 861 tkr |
| 2020 | 36 246 tkr | 2 571 tkr | 8 469 tkr |
| 2021 | 34 842 tkr | 3 671 tkr | 10 575 tkr |
| 2022 | 47 678 tkr | 2 573 tkr | 11 994 tkr |
| 2023 | 32 514 tkr | −299 tkr | 11 179 tkr |
| 2024 | 49 487 tkr | 2 406 tkr | 12 119 tkr |
| 2025 | 51 563 tkr | 4 019 tkr | 13 963 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,6 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 4,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 51 563 | 49 487 | 32 514 | 47 678 | 34 842 | 36 246 | 27 104 | 27 406 | 22 470 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −14 | −4 771 | 3 528 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 103 | 278 | 263 | 0 | 516 | 156 | 265 | – | – |
| Rörelseintäkter | 51 666 | 49 765 | 32 776 | 47 678 | 35 344 | 31 630 | 30 897 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 41 821 | 39 774 | 27 251 | 38 068 | 27 177 | 24 553 | 24 058 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 855 | 2 660 | 2 151 | 2 844 | 2 392 | 2 135 | 2 154 | – | – |
| Personalkostnader | 3 478 | 3 139 | 3 201 | 3 231 | 2 465 | 2 518 | 1 762 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 247 | 327 | 314 | 273 | 145 | 80 | 69 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | 49 | 80 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 47 402 | 45 899 | 32 916 | 44 466 | 32 259 | 29 286 | 28 042 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 264 | 3 866 | −140 | 3 211 | 3 085 | 2 344 | 2 854 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −122 | 31 | 431 | 16 | 602 | 82 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 64 | 65 | 42 | 255 | 17 | 48 | 72 | – | – |
| Finansiella poster | −245 | −1 459 | −159 | −638 | 586 | 228 | −67 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 019 | 2 406 | −299 | 2 573 | 3 671 | 2 571 | 2 788 | 1 515 | 2 117 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 770 | – | – | 0 | −520 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 019 | 2 406 | 471 | 2 573 | 3 671 | 2 571 | 2 268 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 875 | 876 | 186 | 655 | 765 | 514 | 498 | – | – |
| Årets resultat | 3 144 | 1 530 | 285 | 1 919 | 2 906 | 2 058 | 1 770 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 527 | 777 | 824 | 1 117 | 921 | 790 | 2 635 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 588 | 3 426 | 4 808 | 4 732 | 1 721 | 2 021 | 2 021 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 115 | 4 203 | 5 632 | 5 849 | 2 642 | 2 811 | 4 656 | – | – |
| Varulager | 0 | 433 | 0 | 44 | – | 0 | 40 | – | – |
| Kundfordringar | 6 194 | 8 849 | 6 017 | 8 503 | 8 672 | 4 294 | 5 337 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 070 | 9 412 | 7 284 | 9 489 | 9 191 | 5 574 | 6 884 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 368 | 1 231 | 1 256 | 1 997 | 2 393 | 747 | 539 | – | – |
| Kassa och bank | 9 770 | 6 815 | 2 262 | 996 | 3 165 | 3 767 | 937 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 209 | 17 891 | 10 802 | 12 526 | 14 749 | 10 087 | 8 400 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 323 | 22 094 | 16 434 | 18 375 | 17 391 | 12 898 | 13 056 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | 108 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 711 | 10 481 | 10 786 | 9 967 | 7 561 | 6 303 | 4 983 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 855 | 12 011 | 11 071 | 11 886 | 10 467 | 8 361 | 6 753 | – | – |
| Eget kapital | 13 963 | 12 119 | 11 179 | 11 994 | 10 575 | 8 469 | 6 861 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 770 | 770 | 770 | 770 | – | – |
| Avsättningar | 279 | 400 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 1 000 | – | 0 | 200 | 400 | 762 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 698 | 3 891 | 2 102 | 1 643 | 2 186 | 1 083 | 2 390 | – | – |
| Skatteskulder | 964 | 464 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 082 | 8 575 | 5 255 | 5 611 | 5 846 | 3 259 | 4 663 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 323 | 22 094 | 16 434 | 18 375 | 17 391 | 12 898 | 13 056 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 6 | 6 | 5 | 5 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 300 | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,6 % | 54,9 % | 68 % | 68,6 % | 64,3 % | 70,4 % | 57,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 271 % | 204 % | 206 % | 222 % | 252 % | 310 % | 179 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 7,8 % | −0,4 % | 6,7 % | 8,9 % | 6,5 % | 10,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 7,8 % | 4,9 % | −0,9 % | 5,4 % | 10,5 % | 7,1 % | 10,3 % | 5,5 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | 4,2 % | 52,2 % | −31,8 % | 36,8 % | −3,9 % | 33,7 % | −1,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,5 % | 12,6 % | 2,6 % | 16 % | 27,5 % | 24,3 % | 25,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 10 313 tkr | 9 897 tkr | 5 419 tkr | 7 946 tkr | 6 968 tkr | 7 249 tkr | 6 776 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 588 tkr | 3 426 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 686 tkr | 5 002 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 624 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 308 tkr | 194 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 522 tkr | 1 576 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 098 tkr | 1 576 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 144 tkr | 1 530 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 144 tkr | 1 530 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 530 tkr | −285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 530 tkr | 285 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 300 tkr | 590 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 963 tkr | 12 119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 3 144 tkr | 1 530 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 300 tkr | 590 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forskott till leverantorer | 0 | 433 tkr |
| Forslag disposition | 12 055 tkr | 12 011 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 055 tkr | 10 711 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 697 tkr | 519 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | 12 055 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 527 tkr | 777 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 173 tkr | 2 411 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 646 tkr | 1 634 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 476 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 238 tkr | 280 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 247 tkr | 327 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 235 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 59 tkr | 1 425 tkr |
| Ovriga avsattningar | 279 tkr | 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 58 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 368 tkr | 1 231 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 554 tkr | 3 693 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Reservfond | 8 tkr | 8 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 122 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 723 tkr | 527 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | 1 800 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NIFE Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Artemisgatan 49 A, 115 42 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556655-8390
Registreringsdatum
9 februari 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.