Nihlen-Bergman N.B-konsulter Aktiebolag
556125-3245Aktiebolagreg. 1969
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−4 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kanalvägen 3 Lgh 1302, 183 38 Täby
Postadress
Kanalvägen 3 Lgh 1302, 183 38 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom värme, ventilation och sanitet ävensom därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 063 tkr | 459 tkr | – |
| 2017 | 2 469 tkr | 1 093 tkr | – |
| 2018 | 1 640 tkr | 1 089 tkr | – |
| 2019 | 692 tkr | 413 tkr | 470 tkr |
| 2020 | 706 tkr | 580 tkr | 555 tkr |
| 2021 | 527 tkr | 446 tkr | 440 tkr |
| 2022 | 414 tkr | 323 tkr | 386 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −199 tkr | 87 tkr |
| 2024 | – | −3 tkr | 84 tkr |
| 2025 | – | −3 tkr | 81 tkr |
| 2026 | – | −4 tkr | 77 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 414 | 527 | 706 | 692 | 1 640 | 2 469 | 2 063 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 414 | 527 | 706 | 695 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 48 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 4 | 8 | 199 | 69 | 64 | 95 | 154 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 21 | 18 | 31 | 86 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 4 | 8 | 199 | 89 | 81 | 126 | 289 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −4 | −4 | −8 | −199 | 324 | 446 | 580 | 406 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 5 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 5 | −0 | −1 | 0 | −0 | 6 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −3 | −3 | −199 | 323 | 446 | 580 | 413 | 1 089 | 1 093 | 459 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 202 | 0 | −50 | −50 | −102 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −4 | −3 | −3 | 3 | 323 | 396 | 530 | 311 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 44 | 67 | 85 | 106 | 67 | – | – | – |
| Årets resultat | −4 | −3 | −3 | −41 | 256 | 311 | 424 | 244 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 87 | 57 | 0 | 46 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 0 | 2 | 0 | 87 | 65 | 2 | 253 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 70 | 70 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 9 | 125 | 146 | 550 | 713 | 819 | 459 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 78 | 79 | 127 | 146 | 636 | 779 | 821 | 712 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 78 | 79 | 127 | 146 | 636 | 779 | 821 | 712 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | 128 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −47 | −44 | −41 | 0 | 2 | 1 | 2 | 98 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −51 | −47 | −44 | −41 | 258 | 312 | 427 | 342 | – | – | – |
| Eget kapital | 77 | 81 | 84 | 87 | 386 | 440 | 555 | 470 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 202 | 202 | 152 | 102 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 6 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 44 | 59 | 34 | 115 | 96 | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | −1 | 43 | 58 | 49 | 137 | 115 | 140 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 78 | 79 | 127 | 146 | 636 | 779 | 821 | 712 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 258 | 310 | 426 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 % | 101,9 % | 66,2 % | 60 % | 85,8 % | 77 % | 82,2 % | 77,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 13 610 % | −5 299 % | 296 % | 250 % | 1 307 % | 568 % | 715 % | 509 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 78,3 % | 84,6 % | 82,2 % | 58,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 78 % | 84,6 % | 82,2 % | 59,7 % | 66,4 % | 44,3 % | 22,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −21,4 % | −25,4 % | 2 % | −57,8 % | – | 19,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,6 % | −4,3 % | −4 % | −46,5 % | 66,4 % | 70,8 % | 76,5 % | 51,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 414 tkr | 527 tkr | – | 231 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 77 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −51 tkr | −47 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −51 tkr | −47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 12 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 7 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 70 tkr | 70 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 570 | −1 tkr |
| Reservfond | 28 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Nihlen-Bergman N.B-konsulter AktiebolagHuvudarbetsställe
Kanalvägen 3 Lgh 1302, 183 38 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556125-3245
Registreringsdatum
16 april 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.