Nikaw Consulting AB
559231-3539Aktiebolagreg. 2019
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
380 tkr
Resultat efter fin. poster
420 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Markskogsvägen 73, 975 97 Luleå
Postadress
Markskogsvägen 73, 975 97 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mäklarverksamhet för villor, bostadsrätter och andra typer av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 165 tkr | 1 254 tkr | 791 tkr |
| 2021 | 3 357 tkr | 1 576 tkr | 1 232 tkr |
| 2022 | 2 661 tkr | 373 tkr | 1 112 tkr |
| 2023 | 2 179 tkr | 466 tkr | 1 495 tkr |
| 2024 | 3 170 tkr | 1 693 tkr | 2 061 tkr |
| 2025 | 380 tkr | 420 tkr | 2 090 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 110,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −88 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 380 | 3 170 | 2 179 | 2 661 | 3 357 | 2 165 |
| Övriga rörelseintäkter | 90 | 128 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 470 | 3 298 | 2 179 | 2 661 | 3 357 | 2 165 |
| Övriga externa kostnader | 65 | 419 | 353 | 347 | 385 | 214 |
| Personalkostnader | −15 | 1 095 | 1 262 | 1 849 | 1 242 | 697 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 90 | 86 | 86 | 86 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 68 | – |
| Rörelsekostnader | 50 | 1 604 | 1 701 | 2 282 | 1 780 | 912 |
| Rörelseresultat | 420 | 1 694 | 478 | 379 | 1 577 | 1 254 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 14 | 6 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −11 | −6 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 420 | 1 693 | 466 | 373 | 1 576 | 1 254 |
| Bokslutsdispositioner | 22 | −517 | 713 | −94 | −423 | −310 |
| Resultat före skatt | 442 | 1 176 | 1 179 | 279 | 1 153 | 944 |
| Skatt på årets resultat | 93 | 249 | 250 | 46 | 239 | 202 |
| Årets resultat | 349 | 927 | 929 | 233 | 914 | 741 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 360 | 172 | 258 | 344 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 000 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 000 | 360 | 172 | 258 | 344 | – |
| Kundfordringar | 475 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 501 | 365 | 64 | 27 | 109 | 220 |
| Kassa och bank | 361 | 2 197 | 1 692 | 2 245 | 2 318 | 1 184 |
| Omsättningstillgångar | 862 | 2 563 | 1 755 | 2 272 | 2 428 | 1 404 |
| Summa tillgångar | 2 862 | 2 923 | 1 927 | 2 530 | 2 772 | 1 404 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 716 | 1 109 | 541 | 854 | 293 | – |
| Fritt eget kapital | 2 065 | 2 036 | 1 470 | 1 087 | 1 207 | 741 |
| Eget kapital | 2 090 | 2 061 | 1 495 | 1 112 | 1 232 | 791 |
| Obeskattade reserver | 610 | 632 | 115 | 827 | 733 | 310 |
| Långfristiga skulder | 2 | 2 | 103 | 133 | 164 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 45 | 22 | 40 | 73 | 2 |
| Skatteskulder | 65 | 2 | 12 | 207 | 281 | 185 |
| Kortfristiga skulder | 160 | 228 | 215 | 458 | 643 | 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 862 | 2 923 | 1 927 | 2 530 | 2 772 | 1 404 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1.5 | 1.5 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 245 | 320 | 361 | 546 | 353 | 448 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90 % | 87,7 % | 82,3 % | 69,9 % | 65,4 % | 73,9 % |
| Kassalikviditet | 540 % | 1 125 % | 817 % | 496 % | 378 % | 463 % |
| Rörelsemarginal | 110,5 % | 53,4 % | 21,9 % | 14,2 % | 47 % | 57,9 % |
| Vinstmarginal | 110,5 % | 53,4 % | 21,4 % | 14 % | 46,9 % | 57,9 % |
| Omsättningstillväxt | −88 % | 45,5 % | −18,1 % | −20,7 % | 55,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 45 % | 62,1 % | 21 % | 74,2 % | 93,7 % |
| Omsättning per anställd | – | 3 170 tkr | 1 453 tkr | 1 774 tkr | 3 357 tkr | 2 165 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 152 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 349 tkr | 927 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 349 tkr | 927 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −927 tkr | −929 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 927 tkr | 929 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 090 tkr | 2 061 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 349 tkr | 927 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | 361 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 152 tkr | −127 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −130 tkr | −390 tkr |
| Forslag disposition | 2 065 tkr | 2 036 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 820 tkr | 1 716 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 450 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 450 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 450 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 90 tkr | 258 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 203 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 95 tkr | 181 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 610 tkr | 480 tkr |
| Stallda sakerheter | – | 0 |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 12 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Nikaw Consulting ABHuvudarbetsställe
Markskogsvägen 73, 975 97 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559231-3539
Registreringsdatum
12 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.