Nikhag AB
559086-6009Aktiebolagreg. 2016
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 682 tkr
Resultat efter fin. poster
576 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergstigen 9, 192 67 Sollentuna
Postadress
Bergstigen 9, 192 67 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva konsulttjänster inom CAD Computer-Aided Design, CAM Computer-Aided Manufacturing och PLM Product Lifecycle Management. Inom dessa områden kommer företaget att leverera utbildning, metodutveckling, presentationer och implementering av programvaror samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 696 tkr | 611 tkr | – |
| 2019 | 1 387 tkr | 405 tkr | 678 tkr |
| 2020 | 1 612 tkr | 535 tkr | 898 tkr |
| 2021 | 1 602 tkr | 536 tkr | 970 tkr |
| 2022 | 1 576 tkr | 576 tkr | 1 092 tkr |
| 2023 | 1 615 tkr | 661 tkr | 1 119 tkr |
| 2024 | 1 714 tkr | 705 tkr | 1 148 tkr |
| 2025 | 1 673 tkr | 710 tkr | 1 412 tkr |
| 2026 | 1 682 tkr | 576 tkr | 1 569 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 34,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0,5 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 682 | 1 673 | 1 714 | 1 615 | 1 576 | 1 602 | 1 612 | 1 387 | 1 696 |
| Övriga rörelseintäkter | 109 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 791 | 1 673 | 1 714 | 1 615 | 1 576 | 1 602 | 1 612 | 1 387 | – |
| Övriga externa kostnader | 107 | 108 | 163 | 124 | 112 | 161 | 204 | 134 | – |
| Personalkostnader | 1 089 | 835 | 826 | 820 | 877 | 905 | 873 | 848 | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 20 | 20 | 10 | 10 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 216 | 963 | 1 009 | 953 | 1 000 | 1 065 | 1 077 | 982 | – |
| Rörelseresultat | 575 | 710 | 704 | 661 | 576 | 537 | 535 | 405 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | 0 | −0 | −1 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 576 | 710 | 705 | 661 | 576 | 536 | 535 | 405 | 611 |
| Resultat före skatt | 576 | 710 | 705 | 661 | 576 | 536 | 535 | 405 | – |
| Skatt på årets resultat | 119 | 147 | 145 | 135 | 119 | 115 | 115 | 89 | – |
| Årets resultat | 457 | 564 | 560 | 527 | 457 | 421 | 420 | 315 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 20 | 40 | 30 | 39 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 20 | 40 | 30 | 39 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 442 | 369 | 392 | 391 | 211 | 550 | 408 | 364 | – |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 525 | 407 | 427 | 402 | 620 | 456 | 436 | – |
| Kassa och bank | 1 261 | 1 151 | 959 | 975 | 877 | 643 | 710 | 568 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 864 | 1 676 | 1 367 | 1 403 | 1 280 | 1 263 | 1 166 | 1 004 | – |
| Summa tillgångar | 1 864 | 1 696 | 1 407 | 1 432 | 1 319 | 1 263 | 1 166 | 1 004 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 062 | 798 | 539 | 542 | 585 | 498 | 428 | 313 | – |
| Fritt eget kapital | 1 519 | 1 362 | 1 098 | 1 069 | 1 042 | 920 | 848 | 628 | – |
| Eget kapital | 1 569 | 1 412 | 1 148 | 1 119 | 1 092 | 970 | 898 | 678 | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 8 | 5 | 3 | 3 | 3 | 4 | 0 | – |
| Skatteskulder | 18 | 18 | 14 | 7 | 7 | 7 | 16 | 78 | – |
| Kortfristiga skulder | 295 | 284 | 258 | 314 | 227 | 293 | 268 | 325 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 864 | 1 696 | 1 407 | 1 432 | 1 319 | 1 263 | 1 166 | 1 004 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 300 | 300 | 530 | 500 | 335 | 350 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,2 % | 83,3 % | 81,7 % | 78,1 % | 82,8 % | 76,8 % | 77 % | 67,6 % | – |
| Kassalikviditet | 631 % | 591 % | 529 % | 447 % | 563 % | 431 % | 435 % | 308 % | – |
| Rörelsemarginal | 34,2 % | 42,4 % | 41,1 % | 40,9 % | 36,6 % | 33,5 % | 33,2 % | 29,2 % | – |
| Vinstmarginal | 34,2 % | 42,4 % | 41,2 % | 41 % | 36,6 % | 33,5 % | 33,2 % | 29,2 % | 36,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,5 % | −2,4 % | 6,2 % | 2,5 % | −1,7 % | −0,6 % | 16,2 % | −18,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 % | 39,9 % | 48,7 % | 47,1 % | 41,9 % | 43,4 % | 46,8 % | 46,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 682 tkr | 1 673 tkr | 1 714 tkr | 1 615 tkr | 1 576 tkr | 1 602 tkr | 1 612 tkr | 1 387 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 457 tkr | 564 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 457 tkr | 564 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −564 tkr | −560 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 564 tkr | 560 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 1 519 tkr | 1 362 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 219 tkr | 1 062 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 111 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 49 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 49 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 152 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 253 tkr | 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Nikhag ABHuvudarbetsställe
Bergstigen 9, 192 67 Sollentuna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559086-6009
Registreringsdatum
23 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.