swereg

Niklas Aerial Media AB

559387-2202Aktiebolagreg. 2022

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vadstena, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 253 tkr

+27 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

166 tkr

+349 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+8,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Niklas Aerial Media – Nästan som inhouse

niklasaerialmedia.se

Adresser

Besöksadress

Hedvig Eleonoras Gata 19, 592 40 Vadstena

Postadress

c/o Niklas Johansson, Hedvig Eleonoras Gata 19, 592 40 Vadstena

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva fotografisk verksamhet och reklam- och mediaproduktion samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 908 tkr593 tkr337 tkr
2024987 tkr37 tkr171 tkr
20251 253 tkr166 tkr308 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56,9 % – branschmedian 68,3 %

Vinstmarginal 13,3 % – branschmedian 9,3 %

Omsättningstillväxt 27 % – branschmedian −3,8 %

Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning1 2539871 908
Övriga rörelseintäkter19150
Rörelseintäkter1 2721 0021 908
Handelsvaror674589
Övriga externa kostnader239182253
Personalkostnader729671916
Av- och nedskrivningar694458
Övriga rörelsekostnader0230
Rörelsekostnader1 1049661 316
Rörelseresultat16836592
Ränteintäkter och liknande−011
Räntekostnader och liknande200
Finansiella poster−211
Resultat efter finansiella poster16637593
Bokslutsdispositioner80−200
Resultat före skatt17437393
Skatt på årets resultat37981
Årets resultat13729312

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar202238225
Anläggningstillgångar202238225
Kundfordringar123112275
Kortfristiga fordringar161113275
Kassa och bank446335583
Omsättningstillgångar607448858
Summa tillgångar8096851 083
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat1461170
Fritt eget kapital283146312
Eget kapital308171337
Obeskattade reserver191200200
Långfristiga skulder435041
Skatteskulder07673
Kortfristiga skulder266264505
Summa eget kapital och skulder8096851 083

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111
Föreslagen utdelning (tkr)100––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet56,9 %48,1 %45,8 %
Kassalikviditet228 %169 %170 %
Rörelsemarginal13,4 %3,7 %31 %
Vinstmarginal13,3 %3,8 %31,1 %
Omsättningstillväxt27 %−48,3 %–
Avkastning på eget kapital44,5 %16,7 %92,6 %
Omsättning per anställd1 253 tkr987 tkr1 908 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar61 tkr70 tkr
Arets resultat eget kapital137 tkr29 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat137 tkr29 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−29 tkr−312 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning29 tkr312 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–195 tkr
Forandring eget kapital totalt308 tkr171 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat137 tkr29 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–195 tkr
Forandring overavskrivningar8 tkr0
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition283 tkr146 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning183 tkr146 tkr
Inventarier verktyg installationer202 tkr238 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden356 tkr322 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar153 tkr85 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–69 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop33 tkr109 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar69 tkr44 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–17 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–50 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga38 tkr447
Ovriga kortfristiga skulder201 tkr188 tkr
Ovriga langfristiga skulder43 tkr50 tkr
Periodiseringsfonder130 tkr130 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter66 tkr0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Niklas Aerial Media ABHuvudarbetsställe

    Hedvig Eleonoras Gata 19, 592 40 Vadstena

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559387-2202

Registreringsdatum

1 juli 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vadstena, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 74.200 – Fotoverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler