Nilean AB
556972-4460Aktiebolagreg. 2014
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 641 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Nilean AB — Strategi, struktur och genomförande som håller
Nilean AB är konsultbolaget som driver komplexa initiativ i gränslandet mellan affär och teknik. Från strategi till genomförande — med tydlighet och verklig framdrift.
nilean.se
Adresser
Besöksadress
Erik Sandbergs Gata 19, 169 34 Solna
Postadress
Erik Sandbergs Gata 19, 169 34 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet, utbildning, utveckling, tillverkning, förvaltning, marknadsföring och försäljning av program- och maskinprodukter, utföra driftentreprenader och tekniska tjänster innefattande underhåll, installation, service och support allt inom informationsteknik, data- och telekommunikations-, media- och elektronikområdet samt bedriva verksamhet som är förenlig med de ovan nämnda områdena. Bolaget ska vidare bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 857 tkr | 549 tkr | – |
| 2020 | 1 885 tkr | 141 tkr | – |
| 2021 | 2 050 tkr | 687 tkr | 3 323 tkr |
| 2022 | 2 082 tkr | 717 tkr | 3 283 tkr |
| 2023 | 1 233 tkr | −111 tkr | 2 811 tkr |
| 2024 | 119 tkr | 2 676 tkr | 5 703 tkr |
| 2025 | 24 tkr | 3 023 tkr | 7 994 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 2 641 tkr | 9 768 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 24 | 119 | 1 233 | 2 082 | 2 050 | 1 885 | 1 857 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 | 24 | 119 | 1 233 | 2 082 | 2 050 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 501 | 445 | 379 | 377 | 384 | 360 | – | – |
| Personalkostnader | 781 | 790 | 624 | 968 | 969 | 993 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 52 | – | 0 | 15 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 326 | 1 287 | 1 003 | 1 345 | 1 368 | 1 368 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 323 | −1 263 | −884 | −111 | 713 | 682 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −36 | 86 | 12 | 2 | 4 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 3 964 | 4 286 | 3 560 | 0 | 3 | 5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 641 | 3 023 | 2 676 | −111 | 717 | 687 | 141 | 549 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 216 | −16 | −200 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 641 | 3 023 | 2 891 | −127 | 517 | 687 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 10 | 123 | 154 | – | – |
| Årets resultat | 2 641 | 3 023 | 2 891 | −137 | 393 | 533 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 174 | 209 | 0 | 0 | 0 | 15 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 840 | 2 790 | 2 700 | 2 700 | 2 600 | 1 686 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 014 | 2 999 | 2 700 | 2 700 | 2 600 | 1 701 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 495 | 215 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 10 | 40 | 6 | 495 | 268 | – | – |
| Kassa och bank | 6 770 | 5 011 | 2 998 | 486 | 900 | 1 734 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 780 | 5 021 | 3 038 | 492 | 1 396 | 2 002 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 794 | 8 020 | 5 738 | 3 192 | 3 996 | 3 703 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 077 | 4 922 | 2 761 | 2 898 | 2 840 | 2 739 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 718 | 7 944 | 5 653 | 2 761 | 3 233 | 3 273 | – | – |
| Eget kapital | 9 768 | 7 994 | 5 703 | 2 811 | 3 283 | 3 323 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 216 | 200 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 10 | 133 | 277 | 202 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 25 | 35 | 165 | 513 | 380 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 794 | 8 020 | 5 738 | 3 192 | 3 996 | 3 703 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 867 | 731 | 0 | 335 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,7 % | 99,4 % | 93,4 % | 86,1 % | 89,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 25 846 % | 19 911 % | 8 613 % | 298 % | 272 % | 527 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −5 308,7 % | −742,7 % | −9 % | 34,3 % | 33,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 12 704,3 % | 2 248,8 % | −9 % | 34,4 % | 33,5 % | 7,5 % | 29,6 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −80 % | −90,4 % | −40,8 % | 1,6 % | 8,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27 % | 37,8 % | 50,7 % | −4,9 % | 12 % | 16,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 24 tkr | 119 tkr | 617 tkr | 2 082 tkr | 1 025 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 840 tkr | 2 790 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 840 tkr | 2 790 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 50 tkr | 90 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 641 tkr | 3 023 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 641 tkr | 3 023 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 023 tkr | −2 891 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 023 tkr | 2 891 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 867 tkr | 731 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 9 718 tkr | 7 944 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 718 tkr | 7 077 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 867 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 174 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 554 tkr | 336 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 380 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 218 tkr | 261 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −209 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 25 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 4 000 tkr | 4 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Nilean ABHuvudarbetsställe
Erik Sandbergs Gata 19, 169 34 Solna
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556972-4460
Registreringsdatum
22 maj 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.