Nilsson Teknik Konstruktion inom Bygg & Anläggning AB
556988-3233Aktiebolagreg. 2014
Tranås, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 592 tkr
Resultat efter fin. poster
466 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jungfrugatan 9, 573 41 Tranås
Postadress
Jungfrugatan 9, 573 41 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Teknikkonsult inom bygg- och anläggning, kapitalförvaltning, skog och lantbruk samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 664 tkr | 287 tkr | – |
| 2018 | 1 412 tkr | −104 tkr | – |
| 2019 | 1 696 tkr | −40 tkr | 360 tkr |
| 2020 | 2 158 tkr | 320 tkr | 560 tkr |
| 2021 | 2 505 tkr | 658 tkr | 887 tkr |
| 2022 | 2 885 tkr | 736 tkr | 1 298 tkr |
| 2023 | 3 715 tkr | 786 tkr | 1 735 tkr |
| 2024 | 2 570 tkr | 384 tkr | 1 818 tkr |
| 2025 | 2 460 tkr | 192 tkr | 1 921 tkr |
| 2026 | 2 592 tkr | 466 tkr | 2 189 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,9 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 18 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 5,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 592 | 2 460 | 2 570 | 3 715 | 2 885 | 2 505 | 2 158 | 1 696 | 1 412 | 1 664 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | 0 | 34 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 592 | 2 461 | 2 570 | 3 715 | 2 885 | 2 540 | 2 158 | 1 696 | – | – |
| Handelsvaror | 122 | 173 | 31 | 874 | 184 | 112 | 44 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 787 | 673 | 722 | 690 | 632 | 618 | 703 | 831 | – | – |
| Personalkostnader | 1 444 | 1 455 | 1 452 | 1 352 | 1 307 | 1 143 | 1 080 | 901 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 23 | 23 | 23 | 6 | 6 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 6 | 2 | 7 | 0 | 2 | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 376 | 2 319 | 2 235 | 2 939 | 2 147 | 1 879 | 1 834 | 1 732 | – | – |
| Rörelseresultat | 216 | 142 | 335 | 776 | 738 | 660 | 324 | −36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 93 | 57 | 54 | 16 | 1 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 6 | 5 | 5 | 3 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 250 | 50 | 49 | 11 | −2 | −2 | −4 | −4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 466 | 192 | 384 | 786 | 736 | 658 | 320 | −40 | −104 | 287 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 65 | 6 | 1 | −8 | −165 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 466 | 257 | 390 | 788 | 728 | 493 | 320 | −40 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 98 | 54 | 107 | 164 | 151 | 106 | 60 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 368 | 203 | 284 | 624 | 577 | 387 | 260 | −40 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 17 | 34 | 57 | 80 | 19 | 25 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 978 | 1 360 | 1 150 | 640 | 268 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 978 | 1 377 | 1 184 | 696 | 348 | 19 | 25 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 336 | 614 | 784 | 757 | 810 | 323 | 617 | 278 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 348 | 632 | 854 | 768 | 827 | 340 | 685 | 407 | – | – |
| Kassa och bank | 253 | 400 | 359 | 945 | 848 | 1 074 | 193 | 256 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 602 | 1 032 | 1 212 | 1 713 | 1 675 | 1 415 | 878 | 663 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 580 | 2 408 | 2 396 | 2 409 | 2 023 | 1 433 | 903 | 663 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 771 | 1 568 | 1 485 | 450 | 450 | 450 | 250 | 350 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 139 | 1 871 | 1 768 | 1 685 | 1 248 | 837 | 510 | 310 | – | – |
| Eget kapital | 2 189 | 1 921 | 1 818 | 1 735 | 1 298 | 887 | 560 | 360 | – | – |
| Obeskattade reserver | 100 | 100 | 165 | 171 | 173 | 165 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 78 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 81 | 93 | 111 | 84 | 98 | 55 | 44 | 34 | – | – |
| Skatteskulder | −36 | −79 | 16 | 132 | 145 | 58 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 290 | 310 | 413 | 503 | 553 | 381 | 343 | 303 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 580 | 2 408 | 2 396 | 2 409 | 2 023 | 1 433 | 903 | 663 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 168 | 100 | 100 | 200 | 187 | 167 | 60 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,9 % | 83,1 % | 81,4 % | 77,6 % | 70,9 % | 71,1 % | 62 % | 54,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 207 % | 333 % | 294 % | 340 % | 303 % | 371 % | 256 % | 219 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 5,8 % | 13 % | 20,9 % | 25,6 % | 26,4 % | 15 % | −2,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18 % | 7,8 % | 14,9 % | 21,2 % | 25,5 % | 26,3 % | 14,8 % | −2,4 % | −7,4 % | 17,3 % |
| Omsättningstillväxt | 5,4 % | −4,3 % | −30,8 % | 28,8 % | 15,2 % | 16,1 % | 27,2 % | 20,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 10,5 % | 15,6 % | 36 % | 44,5 % | 43,7 % | 46,4 % | −11,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 296 tkr | 1 230 tkr | 1 285 tkr | 1 858 tkr | 1 443 tkr | 1 253 tkr | 1 079 tkr | 848 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 978 tkr | 1 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 978 tkr | 1 360 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 618 tkr | 210 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 368 tkr | 303 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 78 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 368 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −303 tkr | −184 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 303 tkr | 184 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 189 tkr | 1 921 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 368 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 65 tkr |
| Forslag disposition | 2 139 tkr | 1 871 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 971 tkr | 1 771 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 12 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 84 tkr | 84 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 84 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 17 tkr | 17 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 31 tkr | 31 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 31 tkr | 31 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 245 tkr | 286 tkr |
| Periodiseringsfonder | 100 tkr | 100 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 165 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Nilsson Teknik Konstruktion inom Bygg & Anläggning ABHuvudarbetsställe
Jungfrugatan 9, 573 41 Tranås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556988-3233
Registreringsdatum
30 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tranås, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.