Nio Kakel Bygg AB
559330-8868Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 357 tkr
Resultat efter fin. poster
390 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
3
NIO Kakel Bygg AB - Din specialist inom keramik, Förvandla ditt hem
Välkommen till NIO Kakel Bygg Ab - Din expert inom badrums- & köksrenovering. Vi erbjuder kvalitativ hjälp inom keramik & design. Besök oss.
niokakelbygg.se
Adresser
Besöksadress
Hyacintgatan 29, 215 26 Malmö
Postadress
Hyacintgatan 29, 215 26 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriva renovering och byggnationer inom fastighetsbranschen, inköp & försäljning av byggmaterial jämte därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 143 tkr | 333 tkr | 222 tkr |
| 2023 | 1 130 tkr | 56 tkr | 141 tkr |
| 2024 | 1 387 tkr | 167 tkr | 188 tkr |
| 2025 | 2 357 tkr | 390 tkr | 495 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 16,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 69,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 357 | 1 387 | 1 130 | 1 143 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 357 | 1 387 | 1 130 | 1 143 |
| Råvaror och förnödenheter | 598 | 186 | 110 | 35 |
| Övriga externa kostnader | 374 | 343 | 203 | 122 |
| Personalkostnader | 977 | 687 | 756 | 650 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 5 | 5 | 4 |
| Rörelsekostnader | 1 962 | 1 220 | 1 074 | 810 |
| Rörelseresultat | 395 | 167 | 55 | 333 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −5 | −0 | 1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 390 | 167 | 56 | 333 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 39 | 0 | −84 |
| Resultat före skatt | 390 | 207 | 56 | 249 |
| Skatt på årets resultat | 83 | 45 | 13 | 52 |
| Årets resultat | 308 | 162 | 44 | 197 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 11 | 16 | 21 |
| Anläggningstillgångar | 75 | 11 | 16 | 21 |
| Kundfordringar | 293 | 219 | 113 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 256 | 200 | 52 |
| Kassa och bank | 300 | 140 | 314 | 378 |
| Omsättningstillgångar | 690 | 396 | 514 | 429 |
| Summa tillgångar | 765 | 407 | 531 | 451 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 163 | 1 | 72 | 0 |
| Fritt eget kapital | 470 | 163 | 116 | 197 |
| Eget kapital | 495 | 188 | 141 | 222 |
| Obeskattade reserver | 45 | 45 | 84 | 84 |
| Leverantörsskulder | 72 | 21 | 6 | 2 |
| Skatteskulder | 33 | 0 | 45 | 43 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 175 | 306 | 145 |
| Summa eget kapital och skulder | 765 | 407 | 531 | 451 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 125 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,4 % | 54,7 % | 39,1 % | 64,1 % |
| Kassalikviditet | 306 % | 226 % | 168 % | 297 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 12 % | 4,9 % | 29,1 % |
| Vinstmarginal | 16,6 % | 12 % | 5 % | 29,1 % |
| Omsättningstillväxt | 69,9 % | 22,8 % | −1,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,1 % | 86,2 % | 31,1 % | 88,7 % |
| Omsättning per anställd | 786 tkr | 694 tkr | 565 tkr | 1 143 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 308 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 308 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −162 tkr | −44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 162 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 115 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 39 tkr |
| Forslag disposition | – | 163 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 163 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 24 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 75 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 102 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 26 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 77 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 90 tkr | 6 tkr |
| Periodiseringsfonder | 45 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 148 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 18 aug. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Nio Kakel Bygg ABHuvudarbetsställe
Hyacintgatan 29, 215 26 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559330-8868
Registreringsdatum
18 augusti 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.