Nitisk Care AB
559203-0059Aktiebolagreg. 2019
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
572 tkr
Resultat efter fin. poster
538 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Fiskebäcksvägen 82, 426 58 Västra Frölunda
Postadress
Norra Fiskebäcksvägen 82, 426 58 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten bedriver konsulttjänster inom vård som barnmorska och distriktssköterska.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 34 tkr | 15 tkr | – |
| 2021 | 105 tkr | 98 tkr | 138 tkr |
| 2022 | 572 tkr | 538 tkr | 564 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 94,1 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 445,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 572 | 105 | 34 |
| Rörelseintäkter | 572 | 105 | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 7 | – |
| Rörelsekostnader | 34 | 7 | – |
| Rörelseresultat | 538 | 98 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 538 | 98 | 15 |
| Resultat före skatt | 538 | 98 | – |
| Skatt på årets resultat | 113 | 21 | – |
| Årets resultat | 425 | 77 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 3 | 1 | – |
| Kassa och bank | 864 | 173 | – |
| Omsättningstillgångar | 868 | 173 | – |
| Summa tillgångar | 868 | 173 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 88 | 12 | – |
| Fritt eget kapital | 514 | 88 | – |
| Eget kapital | 564 | 138 | – |
| Långfristiga skulder | 24 | 8 | – |
| Skatteskulder | 134 | 24 | – |
| Kortfristiga skulder | 280 | 27 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 868 | 173 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,9 % | 79,8 % | – |
| Kassalikviditet | 310 % | 641 % | – |
| Rörelsemarginal | 94,1 % | 93,1 % | – |
| Vinstmarginal | 94,1 % | 93,1 % | 44,6 % |
| Omsättningstillväxt | 445,6 % | 212,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 75,4 % | 55,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 425 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 425 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | – |
| Forslag disposition | 514 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 314 tkr | – |
| Medel disponera | 514 tkr | – |
| Odefinierat begrepp monetart | 200 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 519 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 140 tkr | −525 |
| Ovriga langfristiga skulder | 24 tkr | 8 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Nitisk Care ABHuvudarbetsställe
Norra Fiskebäcksvägen 82, 426 58 Västra Frölunda
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-0059
Registreringsdatum
17 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.940 – Sjuksköterske- och barnmorskeverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.