Niva Entreprenad & Höglyftar AB
556734-2448Aktiebolagreg. 2007
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 205 tkr
Resultat efter fin. poster
3 805 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Oppibysvägen 89, 975 96 Luleå
Postadress
Oppibysvägen 89, 975 96 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förmedling, uthyrning och försäljning av entreprenadmaskiner och fordon samt försäljning av tjänster inom bygg- och anläggningsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 11 149 tkr | 3 678 tkr | – |
| 2023 | 14 612 tkr | 3 695 tkr | – |
| 2024 | 15 919 tkr | 5 690 tkr | 11 547 tkr |
| 2025 | 16 205 tkr | 3 805 tkr | 12 440 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 23,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 1,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 205 | 15 919 | 14 612 | 11 149 |
| Övriga rörelseintäkter | 260 | 1 273 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 465 | 17 192 | – | – |
| Handelsvaror | 5 491 | 5 118 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 804 | 1 034 | – | – |
| Personalkostnader | 3 795 | 3 350 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 487 | 2 239 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 333 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 910 | 11 742 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 555 | 5 450 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 93 | 68 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 25 | 29 | – | – |
| Finansiella poster | 250 | 239 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 805 | 5 690 | 3 695 | 3 678 |
| Bokslutsdispositioner | −956 | −2 160 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 849 | 3 530 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 706 | 707 | – | – |
| Årets resultat | 2 142 | 2 822 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 13 109 | 12 084 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 520 | 1 402 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 629 | 13 486 | – | – |
| Kundfordringar | 1 590 | 1 357 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 301 | 1 599 | – | – |
| Kassa och bank | 9 150 | 9 086 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 450 | 10 685 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 080 | 24 171 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 197 | 8 625 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 340 | 11 447 | – | – |
| Eget kapital | 12 440 | 11 547 | – | – |
| Obeskattade reserver | 10 657 | 9 701 | – | – |
| Långfristiga skulder | 196 | 658 | – | – |
| Leverantörsskulder | 907 | 702 | – | – |
| Skatteskulder | 549 | 411 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 787 | 2 264 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 080 | 24 171 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,1 % | 79,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 411 % | 472 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,9 % | 34,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,5 % | 35,7 % | 25,3 % | 33 % |
| Omsättningstillväxt | 1,8 % | 8,9 % | 31,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,2 % | 24,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 241 tkr | 3 184 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 6 771 tkr | 6 735 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 292 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 292 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 292 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 520 tkr | 1 110 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 520 tkr | 1 110 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 410 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 350 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 142 tkr | 2 822 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 822 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 822 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 12 440 tkr | 11 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 142 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 250 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −35 tkr | −1 174 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −921 tkr | −986 tkr |
| Forslag disposition | 12 340 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 340 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 245 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 13 084 tkr | 12 038 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 25 tkr | 46 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 765 tkr | 1 767 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 740 tkr | 1 722 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 465 tkr | 121 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 670 tkr | 817 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 233 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 80 tkr | 75 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 117 tkr | 583 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 886 tkr | 2 965 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 181 tkr | 100 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 tkr | 0 |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 0 | 100 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 533 tkr | 1 708 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 402 tkr | 402 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 131 tkr | 1 306 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 428 tkr | 335 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Niva Entreprenad & Höglyftar ABHuvudarbetsställe
Oppibysvägen 89, 975 96 Luleå
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556734-2448
Registreringsdatum
4 juli 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.991 – Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.