NJ Beauty AB
559120-0174Aktiebolagreg. 2017
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 678 tkr
Resultat efter fin. poster
185 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Saluvägen 10, 187 66 Täby
Postadress
c/o Andy Tran, Saluvägen 10, 187 66 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av nagel- och fotvårdstjänster samt fransförlängning, ansiktsbehandling, frisör och ögonbrynstatuering jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 157 tkr | 32 tkr | – |
| 2019 | 716 tkr | −84 tkr | 9 tkr |
| 2020 | 1 102 tkr | 116 tkr | 100 tkr |
| 2021 | 861 tkr | 41 tkr | 132 tkr |
| 2022 | 1 279 tkr | 17 tkr | 145 tkr |
| 2023 | 1 441 tkr | 255 tkr | 297 tkr |
| 2024 | 1 441 tkr | 337 tkr | 500 tkr |
| 2025 | 1 410 tkr | 104 tkr | 124 tkr |
| 2026 | 1 678 tkr | 185 tkr | 316 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 11 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 19 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 678 | 1 410 | 1 441 | 1 441 | 1 279 | 861 | 1 102 | 716 | 157 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 27 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 678 | 1 410 | 1 441 | 1 441 | 1 279 | 888 | 1 102 | 716 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 61 | 42 | 56 | 61 | 44 | 30 | 16 | – |
| Övriga externa kostnader | 631 | 710 | 657 | 537 | 351 | 433 | 515 | 345 | – |
| Personalkostnader | 821 | 524 | 389 | 576 | 836 | 360 | 433 | 438 | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 13 | 16 | 17 | 14 | 10 | 8 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 1 491 | 1 307 | 1 105 | 1 186 | 1 262 | 846 | 986 | 800 | – |
| Rörelseresultat | 187 | 103 | 337 | 255 | 17 | 41 | 116 | −84 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −2 | 2 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 185 | 104 | 337 | 255 | 17 | 41 | 116 | −84 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | 143 | 0 | −80 | −63 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 328 | 104 | 257 | 192 | 17 | 41 | 116 | −84 | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 30 | 54 | 41 | 4 | 9 | 7 | 0 | – |
| Årets resultat | 258 | 74 | 203 | 152 | 13 | 32 | 109 | −84 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 120 | 88 | 18 | 34 | 51 | 42 | 35 | 28 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 205 | 205 | 205 | 205 | 205 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 120 | 88 | 223 | 239 | 256 | 247 | 240 | 28 | – |
| Varulager | 37 | – | – | 0 | 14 | 16 | 2 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 232 | 171 | 121 | 150 | 102 | 8 | 56 | 121 | – |
| Kassa och bank | 361 | 283 | 512 | 187 | 115 | 136 | 64 | 70 | – |
| Omsättningstillgångar | 631 | 453 | 633 | 337 | 231 | 160 | 121 | 191 | – |
| Summa tillgångar | 751 | 541 | 856 | 576 | 487 | 407 | 362 | 219 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 9 | −0 | 247 | 95 | 82 | 50 | −59 | 43 | – |
| Fritt eget kapital | 266 | 74 | 450 | 247 | 95 | 82 | 50 | −41 | – |
| Eget kapital | 316 | 124 | 500 | 297 | 145 | 132 | 100 | 9 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 143 | 143 | 63 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 31 | 46 | 179 | 179 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 1 | 1 | 13 | 3 | 0 | 2 | 128 | – |
| Skatteskulder | 101 | 84 | 70 | 44 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 434 | 274 | 183 | 170 | 162 | 96 | 262 | 210 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 751 | 541 | 856 | 576 | 487 | 407 | 362 | 219 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 65 | 450 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,2 % | 43,9 % | 71,6 % | 60,2 % | 29,8 % | 32,5 % | 27,6 % | 4 % | – |
| Kassalikviditet | 137 % | 165 % | 346 % | 198 % | 134 % | 151 % | 46 % | 91 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,2 % | 7,3 % | 23,4 % | 17,7 % | 1,3 % | 4,8 % | 10,5 % | −11,7 % | – |
| Vinstmarginal | 11 % | 7,4 % | 23,4 % | 17,7 % | 1,3 % | 4,8 % | 10,5 % | −11,7 % | 20,1 % |
| Omsättningstillväxt | 19 % | −2,2 % | 0 % | 12,7 % | 48,6 % | −21,9 % | 53,8 % | 355,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,4 % | 59,9 % | 40,6 % | 51,1 % | 9 % | 24,5 % | 109,4 % | −958,9 % | – |
| Omsättning per anställd | 839 tkr | 705 tkr | 1 441 tkr | 720 tkr | 639 tkr | 430 tkr | 551 tkr | 358 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 258 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 258 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | −203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | 203 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 65 tkr | 450 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 316 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 258 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 65 tkr | 450 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 143 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 162 tkr | 71 tkr |
| Forslag disposition | 266 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 66 tkr | 9 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 127 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 120 tkr | 88 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 248 tkr | 166 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 102 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 82 tkr | 82 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 13 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 37 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 105 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 37 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 143 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 114 tkr | 82 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
NJ Beauty ABHuvudarbetsställe
Saluvägen 10, 187 66 Täby
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559120-0174
Registreringsdatum
21 juli 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.