swereg

NJ Frakt AB

559345-3789Aktiebolagreg. 2021

Taxi & transport
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kärna, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 865 tkr

−10 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−86 tkr

−137 % mot föregående år

Soliditet

76 %

+26,4 p.e. mot föregående år

Anställda

2

+33 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hallbjörtorp 120, 442 72 Kärna

Postadress

Hallbjörtorp 120, 442 72 Kärna

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva åkeri- och transportverksamhet samt bedriva reparation av fordon och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 104 tkr516 tkr434 tkr
20242 593 tkr171 tkr380 tkr
20252 081 tkr234 tkr391 tkr
20261 865 tkr−86 tkr505 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 75,9 % – branschmedian 43,6 %

Vinstmarginal −4,6 % – branschmedian 5 %

Omsättningstillväxt −10,4 % – branschmedian 0,3 %

Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Nettoomsättning1 8652 0812 5932 104
Övriga rörelseintäkter8–09
Rörelseintäkter1 8732 0812 5932 113
Råvaror och förnödenheter–––673
Handelsvaror405427909–
Övriga externa kostnader565421548434
Personalkostnader827841807365
Av- och nedskrivningar160160160120
Rörelsekostnader1 9571 8492 4241 593
Rörelseresultat−84232169520
Ränteintäkter och liknande0–––
Räntekostnader och liknande2−2−33
Finansiella poster−223−3
Resultat efter finansiella poster−86234171516
Bokslutsdispositioner238230250–
Resultat före skatt152464421516
Skatt på årets resultat3710396107
Årets resultat115361325409

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2026202520242023
Materiella anläggningstillgångar200360521681
Anläggningstillgångar200360521681
Kundfordringar183168150152
Kortfristiga fordringar449368252154
Kassa och bank131618491665
Omsättningstillgångar580985743818
Summa tillgångar7811 3461 2631 499
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat3665290
Fritt eget kapital480366355409
Eget kapital505391380434
Obeskattade reserver110348578828
Långfristiga skulder303103337
Leverantörsskulder01110
Skatteskulder09917079
Kortfristiga skulder135297272200
Summa eget kapital och skulder7811 3461 2631 499

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2026202520242023
Medelantal anställda21.51.51
Föreslagen utdelning (tkr)–––0

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023
Soliditet75,9 %49,6 %66,4 %72,8 %
Kassalikviditet429 %331 %273 %409 %
Rörelsemarginal−4,5 %11,1 %6,5 %24,7 %
Vinstmarginal−4,6 %11,2 %6,6 %24,5 %
Omsättningstillväxt−10,4 %−19,8 %23,2 %–
Avkastning på eget kapital22,7 %92,4 %85,8 %94,2 %
Omsättning per anställd933 tkr1 387 tkr1 729 tkr2 104 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital115 tkr361 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat115 tkr361 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−361 tkr−325 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning361 tkr325 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–350 tkr
Forandring eget kapital totalt505 tkr391 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat115 tkr361 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–350 tkr
Forandring periodiseringsfond238 tkr230 tkr
Forslag disposition480 tkr366 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning480 tkr366 tkr
Inventarier verktyg installationer200 tkr360 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden801 tkr801 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar601 tkr441 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar160 tkr160 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Ovriga fordringar kortfristiga71 tkr33 tkr
Ovriga kortfristiga skulder113 tkr176 tkr
Ovriga langfristiga skulder30 tkr310 tkr
Periodiseringsfonder110 tkr348 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt196 tkr167 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter23 tkr22 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 10 nov. 2021 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • NJ Frakt ABHuvudarbetsställe

    Hallbjörtorp 120, 442 72 Kärna

    Taxi & transport

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559345-3789

Registreringsdatum

10 november 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungälv, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Taxi & transport

  • SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler