NK Fastigheter AB
559189-0834Aktiebolagreg. 2019
Värnamo, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 327 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
0
Bygg din husdröm med NK Fastigheter - NK Fastigheter AB
@ET-DC@eyJkeW5hbWljIjp0cnVlLCJjb250ZW50IjoiY3VzdG9tX21ldGFfdGV4dF9lZGl0b3IiLCJzZXR0aW5ncyI6eyJiZWZvcmUiOiIiLCJhZnRlciI6IiIsImVuYWJsZV9odG1sIjoib24ifX0=@
nkfastigheterab.se
Adresser
Besöksadress
Lerdala Bokliden 1, 331 93 Värnamo
Postadress
c/o Niklas Jalonen, Lerdala Bokliden 1, 331 93 Värnamo
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av fastigheter, uthyrning av fastigheter, byggnation av fastigheter, konsultation inom anläggning och entreprenad samt därmed förenlig verksamhet. Och restaurangverksamhet med tillagning och försäljning av snabbmat, såsom korv, hamburgare, kebab, för servering på plats och avhämtning. Verksamheten innefattar även catering och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 6 209 tkr | 2 095 tkr | – |
| 2021 | 20 389 tkr | 2 839 tkr | 3 369 tkr |
| 2022 | 8 745 tkr | 4 695 tkr | 4 183 tkr |
| 2023 | 5 900 tkr | 3 421 tkr | – |
| 2024 | −183 tkr | −2 505 tkr | 2 839 tkr |
| 2025 | 11 tkr | −2 327 tkr | 706 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −21 154,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −106 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 | −183 | 5 900 | 8 745 | 20 389 | 6 209 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | 3 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 11 | −181 | – | 8 748 | 20 389 | – |
| Handelsvaror | 0 | 328 | – | 3 399 | 16 523 | – |
| Övriga externa kostnader | 74 | 183 | – | 338 | 641 | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | 298 | 365 | – |
| Av- och nedskrivningar | 65 | 82 | – | 10 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 139 | 593 | – | 4 045 | 17 538 | – |
| Rörelseresultat | −129 | −774 | – | 4 703 | 2 851 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 10 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 84 | 89 | – | 8 | 11 | – |
| Finansiella poster | −2 199 | −1 731 | – | −8 | −11 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 327 | −2 505 | 3 421 | 4 695 | 2 839 | 2 095 |
| Bokslutsdispositioner | 194 | 786 | – | −1 777 | −710 | – |
| Resultat före skatt | −2 133 | −1 719 | – | 2 918 | 2 129 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | – | 604 | 457 | – |
| Årets resultat | −2 133 | −1 720 | – | 2 314 | 1 672 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 728 | 543 | – | 15 | 24 | – |
| Anläggningstillgångar | 6 728 | 543 | – | 15 | 24 | – |
| Varulager | 3 445 | 3 445 | – | 3 256 | 3 200 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 3 820 | 54 | – |
| Kortfristiga fordringar | 275 | 458 | – | 5 057 | 3 967 | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 106 | – | 2 328 | 85 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 720 | 5 009 | – | 10 641 | 7 252 | – |
| Summa tillgångar | 10 448 | 5 552 | – | 10 656 | 7 276 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 789 | 4 510 | – | 1 819 | 1 646 | – |
| Fritt eget kapital | 656 | 2 789 | – | 4 133 | 3 319 | – |
| Eget kapital | 706 | 2 839 | – | 4 183 | 3 369 | – |
| Obeskattade reserver | 707 | 901 | – | 1 687 | 710 | – |
| Långfristiga skulder | 5 473 | 975 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 4 | – | 0 | 619 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 629 | 912 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 562 | 836 | – | 4 786 | 3 198 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 448 | 5 552 | – | 10 656 | 7 276 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,1 % | 64 % | – | 51,8 % | 54 % | – |
| Kassalikviditet | 8 % | 187 % | – | 154 % | 127 % | – |
| Rörelsemarginal | −1 168,2 % | 423,1 % | – | 53,8 % | 14 % | – |
| Vinstmarginal | −21 154,6 % | 1 368,9 % | 58 % | 53,7 % | 13,9 % | 33,7 % |
| Omsättningstillväxt | −106 % | −103,1 % | −32,5 % | −57,1 % | 228,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −302,1 % | −60,6 % | – | 55,3 % | 49,6 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 8 745 tkr | 20 389 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 133 tkr | −1 720 tkr |
| Byggnader mark | 6 247 tkr | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 250 tkr | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 6 250 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 133 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 720 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 720 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 706 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 133 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 194 tkr | 786 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 135 tkr | 355 tkr |
| Forslag disposition | 656 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 656 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 55 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 481 tkr | 543 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 668 tkr | 668 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 187 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 620 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 82 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 2 116 tkr | 1 652 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 103 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 672 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 025 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 343 tkr | 300 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 3 445 tkr | 3 445 tkr |
| Periodiseringsfonder | 707 tkr | 901 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 445 tkr | 423 tkr |
| Skulder ovriga foretag agarintresse langfristiga | 1 448 tkr | 975 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 97 tkr | 109 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
NK Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Lerdala Bokliden 1, 331 93 Värnamo
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559189-0834
Registreringsdatum
2 januari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värnamo, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.120 – Utformning av byggprojekt
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.