NL nutrition AB
559281-4171Aktiebolagreg. 2020
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
178 tkr
Resultat efter fin. poster
76 tkr
Soliditet
−54 %
Anställda
1
NL Nutrition - Näringsmedicin, terapeut och kosttillskott
Näringsmedicin, terapeut och kosttillskott. Allt på ett ställe i Växjö!
nlnutrition.se
Adresser
Besöksadress
Kristallvägen 9, 352 51 Växjö
Postadress
Kristallvägen 9, 352 51 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av bars, näringsterapi och kostrådgivning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 133 tkr | −10 tkr | 15 tkr |
| 2022 | 177 tkr | −122 tkr | −108 tkr |
| 2023 | 126 tkr | 2 tkr | −105 tkr |
| 2024 | 91 tkr | 4 tkr | −101 tkr |
| 2025 | 178 tkr | 76 tkr | −25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −53,6 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 42,7 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 95,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 178 | 91 | 126 | 177 | 133 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 178 | 91 | 126 | 177 | 133 |
| Handelsvaror | 33 | 31 | 68 | 162 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 43 | 32 | 101 | 73 |
| Personalkostnader | 9 | 0 | 0 | 16 | 24 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | −0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 95 | 74 | 100 | 278 | 142 |
| Rörelseresultat | 83 | 17 | 26 | −102 | −9 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 13 | 23 | 21 | 1 |
| Finansiella poster | −7 | −13 | −23 | −21 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | 4 | 2 | −122 | −10 |
| Resultat före skatt | 76 | 4 | 2 | −122 | −10 |
| Skatt på årets resultat | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 76 | 4 | 2 | −122 | −10 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 12 | 20 | 35 | 72 | 100 |
| Kundfordringar | 14 | 0 | 4 | 7 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 7 | 12 | 21 | 39 |
| Kassa och bank | 15 | 2 | 6 | 10 | 70 |
| Omsättningstillgångar | 48 | 28 | 52 | 103 | 208 |
| Summa tillgångar | 48 | 28 | 52 | 103 | 208 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −126 | −130 | −133 | −10 | 0 |
| Fritt eget kapital | −50 | −126 | −130 | −133 | −10 |
| Eget kapital | −25 | −101 | −105 | −108 | 15 |
| Långfristiga skulder | 57 | 97 | 137 | 177 | 193 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 33 | 21 | 34 | 1 |
| Summa eget kapital och skulder | 48 | 28 | 52 | 103 | 208 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −53,6 % | −357,3 % | −201,1 % | −104,6 % | 7 % |
| Kassalikviditet | 217 % | 25 % | 83 % | 91 % | 9 195 % |
| Rörelsemarginal | 46,4 % | 18,3 % | 20,5 % | −57,6 % | −6,9 % |
| Vinstmarginal | 42,7 % | 4,4 % | 1,6 % | −68,9 % | −7,5 % |
| Omsättningstillväxt | 95,6 % | −27,8 % | −28,8 % | 33,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −297,2 % | −4 % | −2,4 % | 113,6 % | −70,8 % |
| Omsättning per anställd | 178 tkr | 91 tkr | 126 tkr | 177 tkr | 133 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 76 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 76 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −25 tkr | −101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 76 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −50 tkr | −126 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −50 tkr | −126 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 12 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 28 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 57 tkr | 97 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
NL nutrition ABHuvudarbetsställe
Kristallvägen 9, 352 51 Växjö
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559281-4171
Registreringsdatum
6 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.330 – Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.