NLM Hälsovården AB
559252-6411Aktiebolagreg. 2020
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
326 tkr
Resultat efter fin. poster
200 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torstensonsgatan 55 Lgh 1102, 503 42 Borås
Postadress
c/o Nlm Hälsovården Ab, Torstensonsgatan 55 Lgh 1102, 503 42 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Medicinsk konsultverksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 0 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 232 tkr | 222 tkr | 201 tkr |
| 2022 | 344 tkr | 328 tkr | 286 tkr |
| 2023 | 331 tkr | 263 tkr | 234 tkr |
| 2024 | 451 tkr | 397 tkr | 340 tkr |
| 2025 | 326 tkr | 200 tkr | 399 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 61,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −27,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 | 451 | 331 | 344 | 232 | – |
| Rörelseintäkter | 326 | 451 | 331 | 344 | 232 | – |
| Övriga externa kostnader | 117 | 50 | 64 | 15 | 5 | – |
| Personalkostnader | 9 | – | – | 0 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 126 | 50 | 64 | 15 | 11 | – |
| Rörelseresultat | 200 | 401 | 267 | 329 | 222 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 4 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −3 | −3 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 200 | 397 | 263 | 328 | 222 | 0 |
| Resultat före skatt | 200 | 397 | 263 | 328 | 222 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 41 | 83 | 55 | 67 | 46 | – |
| Årets resultat | 159 | 315 | 208 | 261 | 176 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 137 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 315 | 123 | 310 | 40 | – | – |
| Kassa och bank | 168 | 342 | 68 | 634 | 314 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 483 | 465 | 378 | 674 | 314 | 25 |
| Summa tillgångar | 483 | 465 | 378 | 674 | 314 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 215 | 0 | 261 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 374 | 315 | 209 | 261 | 176 | – |
| Eget kapital | 399 | 340 | 234 | 286 | 201 | 25 |
| Skatteskulder | 0 | 21 | 78 | 113 | 46 | – |
| Kortfristiga skulder | 84 | 125 | 144 | 389 | 113 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 483 | 465 | 378 | 674 | 314 | 25 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 150 | 209 | 260 | 176 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,7 % | 73,2 % | 61,9 % | 42,4 % | 64,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 577 % | 373 % | 262 % | 173 % | 278 % | – |
| Rörelsemarginal | 61,4 % | 88,8 % | 80,7 % | 95,5 % | 95,4 % | – |
| Vinstmarginal | 61,4 % | 88,1 % | 79,7 % | 95,4 % | 95,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −27,7 % | 36,4 % | −3,9 % | 48 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39,9 % | 92,6 % | 89,1 % | 91,3 % | 87,6 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 326 tkr | 451 tkr | – | 344 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 159 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 159 tkr | 315 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −315 tkr | −208 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 315 tkr | 208 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 209 tkr |
| Forslag disposition | 374 tkr | 315 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 174 tkr | 165 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 71 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 177 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 84 tkr | 104 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 17 apr. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
NLM Hälsovården ABHuvudarbetsställe
Torstensonsgatan 55 Lgh 1102, 503 42 Borås
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559252-6411
Registreringsdatum
17 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.