NLS ATM Consulting AB
559269-2783Aktiebolagreg. 2020
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
442 tkr
Resultat efter fin. poster
264 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hällkistgatan 21, 753 34 Uppsala
Postadress
c/o Nilsson, Hällkistgatan 21, 753 34 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall erbjuda konsulttjänster inom flygtrafiktjänst, i Sverige, Europa och därtill förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva enklare byggentreprenad avseende reparationer och tillbyggnader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 298 tkr | 157 tkr | 148 tkr |
| 2022 | 856 tkr | 559 tkr | 471 tkr |
| 2023 | 578 tkr | 334 tkr | 486 tkr |
| 2024 | 648 tkr | 359 tkr | 583 tkr |
| 2025 | 442 tkr | 264 tkr | 600 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,7 % – branschmedian 51 %
Vinstmarginal 59,7 % – branschmedian 5,4 %
Omsättningstillväxt −31,8 % – branschmedian 0,7 %
Median för 1740 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 442 | 648 | 578 | 856 | 298 |
| Rörelseintäkter | 442 | 648 | 578 | 856 | 298 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 93 | 5 |
| Handelsvaror | 29 | 35 | 39 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 138 | 120 | 83 | 103 | 72 |
| Personalkostnader | 77 | 183 | 121 | 102 | 65 |
| Rörelsekostnader | 244 | 339 | 243 | 297 | 142 |
| Rörelseresultat | 198 | 309 | 334 | 560 | 157 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 66 | 50 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 264 | 359 | 334 | 559 | 157 |
| Resultat före skatt | 264 | 359 | 334 | 559 | 157 |
| Skatt på årets resultat | 43 | 64 | 70 | 116 | 34 |
| Årets resultat | 222 | 295 | 264 | 444 | 123 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 510 | 499 | 360 | 25 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 510 | 499 | 360 | 25 | 25 |
| Kundfordringar | 45 | – | 0 | 17 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 70 | 24 | 17 | 45 |
| Kassa och bank | 51 | 97 | 129 | 523 | 160 |
| Omsättningstillgångar | 130 | 168 | 153 | 541 | 205 |
| Summa tillgångar | 640 | 667 | 513 | 566 | 230 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 353 | 263 | 196 | 3 | – |
| Fritt eget kapital | 575 | 558 | 461 | 446 | 123 |
| Eget kapital | 600 | 583 | 486 | 471 | 148 |
| Leverantörsskulder | 4 | 3 | 5 | 4 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 23 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 84 | 27 | 94 | 82 |
| Summa eget kapital och skulder | 640 | 667 | 513 | 566 | 230 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 209 | 205 | 198 | 250 | 120 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,7 % | 87,4 % | 94,7 % | 83,4 % | 64,1 % |
| Kassalikviditet | 323 % | 200 % | 563 % | 574 % | 249 % |
| Rörelsemarginal | 44,8 % | 47,7 % | 57,9 % | 65,3 % | 52,5 % |
| Vinstmarginal | 59,7 % | 55,4 % | 57,8 % | 65,3 % | 52,5 % |
| Omsättningstillväxt | −31,8 % | 12,1 % | −32,5 % | 187,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 37 % | 50,6 % | 54,4 % | 94,2 % | 83,1 % |
| Omsättning per anställd | 442 tkr | 648 tkr | 578 tkr | 856 tkr | 298 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 510 tkr | 499 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 222 tkr | 295 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 222 tkr | 295 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −295 tkr | −264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 295 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 205 tkr | 198 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 600 tkr | 583 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 222 tkr | 295 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 205 tkr | 198 tkr |
| Forslag disposition | 575 tkr | 558 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 366 tkr | 353 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 33 tkr | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 24 tkr | 68 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 66 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
NLS ATM Consulting ABHuvudarbetsställe
Hällkistgatan 21, 753 34 Uppsala
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559269-2783
Registreringsdatum
1 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 52.230 – Stödverksamhet avseende lufttransport
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.