NM Fishing AB
556733-4817Aktiebolagreg. 2007
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 tkr
Resultat efter fin. poster
−46 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Funningen Danhill 1, 504 93 Borås
Postadress
c/o Kent Andersson, Funningen Danhill 1, 504 93 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med sportfiskeutrusning, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 58 tkr | −88 tkr | 100 tkr |
| 2021 | 25 tkr | −158 tkr | 101 tkr |
| 2022 | 22 tkr | −50 tkr | 102 tkr |
| 2023 | 11 tkr | −48 tkr | 53 tkr |
| 2024 | 12 tkr | −47 tkr | 4 tkr |
| 2025 | 3 tkr | −46 tkr | 58 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −1 533,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −75 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 | 12 | 11 | 22 | 25 | 58 |
| Rörelseintäkter | 3 | 12 | 11 | 22 | 25 | 58 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 4 | 7 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 98 | 74 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 32 | 21 | 43 | 66 | 51 |
| Rörelsekostnader | 25 | 32 | 24 | 50 | 164 | 126 |
| Rörelseresultat | −22 | −20 | −14 | −28 | −139 | −68 |
| Räntekostnader och liknande | 24 | 26 | 34 | 22 | 19 | 21 |
| Finansiella poster | −24 | −26 | −34 | −22 | −19 | −21 |
| Resultat efter finansiella poster | −46 | −47 | −48 | −50 | −158 | −88 |
| Resultat före skatt | −46 | −47 | −48 | −50 | −158 | −88 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −46 | −47 | −48 | −50 | −158 | −88 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 974 | 1 015 | 974 | 1 013 | 1 009 | 1 071 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | −4 | −5 | 0 | −1 | 0 | −1 |
| Omsättningstillgångar | 970 | 1 013 | 974 | 1 012 | 1 011 | 1 070 |
| Summa tillgångar | 970 | 1 013 | 974 | 1 012 | 1 011 | 1 070 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 | −49 | 1 | 52 | 159 | 88 |
| Fritt eget kapital | −42 | −96 | −47 | 2 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 58 | 4 | 53 | 102 | 101 | 100 |
| Långfristiga skulder | 258 | 276 | 300 | 307 | 317 | 339 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 654 | 733 | 620 | 603 | 593 | 630 |
| Summa eget kapital och skulder | 970 | 1 013 | 974 | 1 012 | 1 011 | 1 070 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6 % | 0,4 % | 5,5 % | 10,1 % | 10 % | 9,4 % |
| Kassalikviditet | −1 % | −0 % | 0 % | −0 % | 0 % | −0 % |
| Rörelsemarginal | −728 % | −169,1 % | −126 % | −127,3 % | −556,1 % | −116,6 % |
| Vinstmarginal | −1 533,3 % | −391,7 % | −436,4 % | −227,3 % | −632 % | −151,7 % |
| Omsättningstillväxt | −75 % | 9,1 % | −50 % | −12 % | −56,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −78 % | −1 168,4 % | −89,5 % | −49,4 % | −156,4 % | −87,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −46 tkr | −47 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −46 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −48 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 58 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −46 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | −42 tkr | −96 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −42 tkr | −96 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 974 tkr | 1 015 tkr |
| Obligationslan | 58 tkr | 76 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 654 tkr | 736 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | −3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
NM Fishing ABHuvudarbetsställe
Funningen Danhill 1, 504 93 Borås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556733-4817
Registreringsdatum
3 juli 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.