nobiz AB
559004-2585Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 408 tkr
Resultat efter fin. poster
−67 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
2
nobiz - design & communication studio
A digital design and communication studio in Malmö, Sweden. We specialise in digital product and web design, communication and videos for teams with innovative solutions to important problems. Startups like to hire us since we work fast and never waste their time.
nobiz.se
Adresser
Besöksadress
Bredgatan 4, 211 30 Malmö
Postadress
c/o The Ground, Bredgatan 4, 211 30 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten tillhandahåller tjänster inom digital design, kommunikation och innovation. 1. Designtjänster innebär att hjälpa andra bolag med design av appar, websidor eller användargränssnitt till produkter. 2. Kommunikationstjänster innebär hjälp med namngivning av kunders produkter och tjänster, hjälp med copywriting och storytelling till websidor och kampanjer. 3. Innovationstjänster innebär att hjälpa bolag strategiskt med metoder och processer för att utveckla nya produkter och tjänster.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 834 tkr | 1 386 tkr | – |
| 2018 | 2 501 tkr | 538 tkr | – |
| 2019 | 2 459 tkr | 526 tkr | 2 145 tkr |
| 2020 | 2 510 tkr | 840 tkr | 709 tkr |
| 2021 | 2 750 tkr | 1 026 tkr | 1 031 tkr |
| 2022 | 2 834 tkr | 1 048 tkr | 1 371 tkr |
| 2023 | 2 104 tkr | 278 tkr | 1 049 tkr |
| 2024 | 1 392 tkr | −239 tkr | 809 tkr |
| 2025 | 1 408 tkr | −67 tkr | 742 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,4 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −4,8 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian −4,2 %
Median för 8463 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 392 | 2 104 | 2 834 | 2 750 | 2 510 | 2 459 | 2 501 | 3 834 |
| Rörelseintäkter | 1 408 | 1 392 | 2 104 | 2 834 | 2 750 | 2 510 | 2 459 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 65 | 13 | 26 | 1 | 7 | 36 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 147 | 172 | 205 | 186 | 167 | 215 | 312 | – | – |
| Personalkostnader | 1 273 | 1 462 | 1 603 | 1 593 | 1 538 | 1 405 | 1 620 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 485 | 1 647 | 1 835 | 1 781 | 1 711 | 1 657 | 1 932 | – | – |
| Rörelseresultat | −77 | −255 | 269 | 1 053 | 1 038 | 853 | 527 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 16 | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 1 | 6 | 12 | 13 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 16 | 8 | −5 | −12 | −13 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −67 | −239 | 278 | 1 048 | 1 026 | 840 | 526 | 538 | 1 386 |
| Resultat före skatt | −67 | −239 | 278 | 1 048 | 1 026 | 840 | 526 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 60 | 218 | 212 | 182 | 117 | – | – |
| Årets resultat | −67 | −239 | 218 | 830 | 814 | 659 | 410 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Kundfordringar | 245 | 187 | 390 | 484 | 266 | 370 | 604 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 296 | 222 | 564 | 492 | 290 | 534 | 1 008 | – | – |
| Kassa och bank | 686 | 775 | 717 | 1 279 | 1 376 | 1 124 | 1 485 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 982 | 997 | 1 281 | 1 771 | 1 666 | 1 659 | 2 493 | – | – |
| Summa tillgångar | 984 | 999 | 1 283 | 1 773 | 1 668 | 1 661 | 2 495 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 759 | 999 | 781 | 491 | 167 | 0 | 1 685 | – | – |
| Fritt eget kapital | 692 | 759 | 999 | 1 321 | 981 | 659 | 2 095 | – | – |
| Eget kapital | 742 | 809 | 1 049 | 1 371 | 1 031 | 709 | 2 145 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 25 | 11 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 4 | 0 | 95 | 56 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 242 | 190 | 235 | 402 | 637 | 952 | 350 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 984 | 999 | 1 283 | 1 773 | 1 668 | 1 661 | 2 495 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | 540 | 490 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,4 % | 81 % | 81,7 % | 77,3 % | 61,8 % | 42,7 % | 86 % | – | – |
| Kassalikviditet | 406 % | 524 % | 546 % | 441 % | 262 % | 174 % | 713 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,5 % | −18,3 % | 12,8 % | 37,2 % | 37,8 % | 34 % | 21,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −4,8 % | −17,2 % | 13,2 % | 37 % | 37,3 % | 33,5 % | 21,4 % | 21,5 % | 36,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | −33,8 % | −25,8 % | 3,1 % | 9,6 % | 2,1 % | −1,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9 % | −29,6 % | 20,8 % | 60,6 % | 79 % | 92,9 % | 19,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 704 tkr | 696 tkr | 1 052 tkr | 1 417 tkr | 1 375 tkr | 1 255 tkr | 1 230 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 tkr | 2 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −67 tkr | −239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −67 tkr | −239 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 239 tkr | −218 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −239 tkr | 218 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 742 tkr | 809 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −67 tkr | −239 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 997 |
| Forslag disposition | 692 tkr | 759 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 692 tkr | 759 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 198 tkr | 170 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 10 tkr | 16 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
nobiz ABHuvudarbetsställe
Bredgatan 4, 211 30 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559004-2585
Registreringsdatum
17 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.