NoN AB
556738-8177Aktiebolagreg. 2007
Trelleborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
860 tkr
Resultat efter fin. poster
162 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Maskingatan 41, 231 66 Trelleborg
Postadress
c/o Trelleborgs Byggplåt Ab, Maskingatan 41, 231 66 Trelleborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning, byggnadsplåtslageri samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 548 tkr | 212 tkr | – |
| 2018 | 557 tkr | 246 tkr | – |
| 2019 | 697 tkr | 153 tkr | 558 tkr |
| 2020 | 751 tkr | 283 tkr | 745 tkr |
| 2021 | 737 tkr | 271 tkr | 904 tkr |
| 2022 | 668 tkr | 239 tkr | 796 tkr |
| 2023 | 791 tkr | 213 tkr | 824 tkr |
| 2024 | 846 tkr | 221 tkr | 789 tkr |
| 2025 | 860 tkr | 162 tkr | 854 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 18,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 860 | 846 | 791 | 668 | 737 | 751 | 697 | 557 | 548 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 78 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 860 | 846 | 870 | 668 | 737 | 751 | 697 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 333 | 191 | 302 | 180 | 215 | 202 | 283 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 137 | 137 | 137 | 135 | 135 | 135 | 137 | – | – |
| Rörelsekostnader | 470 | 338 | 439 | 315 | 350 | 337 | 420 | – | – |
| Rörelseresultat | 391 | 508 | 430 | 353 | 387 | 414 | 277 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 237 | 288 | 217 | 114 | 117 | 130 | 124 | – | – |
| Finansiella poster | −229 | −287 | −217 | −114 | −117 | −130 | −124 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 162 | 221 | 213 | 239 | 271 | 283 | 153 | 246 | 212 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | −10 | −50 | −60 | −68 | −45 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 262 | 211 | 163 | 179 | 203 | 238 | 153 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 46 | 35 | 37 | 44 | 51 | 34 | – | – |
| Årets resultat | 205 | 165 | 129 | 142 | 159 | 187 | 119 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 088 | 5 225 | 5 362 | 5 499 | 5 515 | 5 650 | 5 785 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 088 | 5 225 | 5 362 | 5 499 | 5 515 | 5 650 | 5 785 | – | – |
| Kundfordringar | 138 | 69 | 0 | 60 | 60 | 120 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 152 | 97 | 58 | 94 | 176 | 132 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 72 | 152 | 154 | 154 | 164 | 47 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 224 | 249 | 212 | 248 | 339 | 179 | 30 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 312 | 5 481 | 5 575 | 5 747 | 5 855 | 5 829 | 5 814 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 549 | 524 | 596 | 554 | 645 | 458 | 339 | – | – |
| Fritt eget kapital | 754 | 689 | 724 | 696 | 804 | 645 | 458 | – | – |
| Eget kapital | 854 | 789 | 824 | 796 | 904 | 745 | 558 | – | – |
| Obeskattade reserver | 248 | 348 | 338 | 288 | 228 | 160 | 115 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 597 | 3 745 | 3 907 | 4 057 | 3 858 | 4 102 | 4 352 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 10 | – | 0 | 23 | 8 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 613 | 599 | 505 | 607 | 865 | 822 | 789 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 312 | 5 481 | 5 575 | 5 747 | 5 855 | 5 829 | 5 814 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 140 | 200 | 100 | 250 | 125 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,8 % | 19,4 % | 19,6 % | 17,8 % | 18,5 % | 15 % | 11,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 37 % | 42 % | 42 % | 41 % | 39 % | 22 % | 4 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 45,4 % | 60 % | 54,4 % | 52,8 % | 52,6 % | 55,1 % | 39,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,8 % | 26,1 % | 26,9 % | 35,8 % | 36,8 % | 37,7 % | 22 % | 44,2 % | 38,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,7 % | 7 % | 18,4 % | −9,4 % | −1,9 % | 7,8 % | 25,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24 % | 20,9 % | 15,6 % | 17,8 % | 17,6 % | 25,1 % | 21,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 205 tkr | 165 tkr |
| Byggnader mark | 5 088 tkr | 5 225 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 859 tkr | 6 859 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 771 tkr | 1 634 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 137 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 205 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −165 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 165 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 140 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 854 tkr | 789 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 205 tkr | 165 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 140 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | −10 tkr |
| Forslag disposition | 754 tkr | 689 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 554 tkr | 549 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 107 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 107 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 240 tkr | 2 402 tkr |
| Obligationslan | – | 300 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 478 tkr | 485 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 597 tkr | 3 445 tkr |
| Periodiseringsfonder | 248 tkr | 348 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 864 tkr | 4 864 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 864 tkr | 4 864 tkr |
| Tecknat ej inbetalt kapital | 0 | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 103 tkr | 85 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
NoN ABHuvudarbetsställe
Maskingatan 41, 231 66 Trelleborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556738-8177
Registreringsdatum
24 september 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trelleborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.