Nonserviam AB
559381-6241Aktiebolagreg. 2022
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 692 tkr
Resultat efter fin. poster
122 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Non Serviam
nonserviam.nu
Adresser
Besöksadress
Östra Farmvägen 21 B Lgh 1302, 214 33 Malmö
Postadress
Östra Farmvägen 21 B Lgh 1302, 214 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget tillhandahåller hantverkstjänster och konsultation inom områdena industriell klättring, snickeri och trädgårdsanläggning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 452 tkr | 129 tkr | 127 tkr |
| 2024 | 308 tkr | 32 tkr | 52 tkr |
| 2025 | 441 tkr | 44 tkr | 87 tkr |
| 2026 | 1 692 tkr | 122 tkr | 182 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 283,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 692 | 441 | 308 | 452 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 0 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 1 694 | 441 | 309 | 452 |
| Råvaror och förnödenheter | 812 | 49 | 6 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 257 | 207 | 189 | 140 |
| Personalkostnader | 483 | 121 | 63 | 143 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 |
| Rörelsekostnader | 1 572 | 397 | 277 | 323 |
| Rörelseresultat | 122 | 45 | 32 | 129 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 122 | 44 | 32 | 129 |
| Resultat före skatt | 122 | 44 | 32 | 129 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 9 | 7 | 27 |
| Årets resultat | 95 | 35 | 25 | 102 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 38 | 57 | 76 |
| Anläggningstillgångar | 19 | 38 | 57 | 76 |
| Kortfristiga fordringar | 67 | 61 | 22 | 17 |
| Kassa och bank | 170 | 38 | 32 | 86 |
| Omsättningstillgångar | 237 | 98 | 54 | 103 |
| Summa tillgångar | 256 | 136 | 111 | 179 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 62 | 27 | 2 | 0 |
| Fritt eget kapital | 157 | 62 | 27 | 102 |
| Eget kapital | 182 | 87 | 52 | 127 |
| Leverantörsskulder | 28 | – | – | – |
| Skatteskulder | 37 | 16 | 34 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 74 | 49 | 58 | 51 |
| Summa eget kapital och skulder | 256 | 136 | 111 | 179 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 0 | 0 | 100 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71 % | 64,1 % | 47,3 % | 71,2 % |
| Kassalikviditet | 319 % | 201 % | 92 % | 200 % |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 10,2 % | 10,5 % | 28,5 % |
| Vinstmarginal | 7,2 % | 10 % | 10,5 % | 28,5 % |
| Omsättningstillväxt | 283,3 % | 43,3 % | −31,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,1 % | 39,9 % | 48 % | 80,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 692 tkr | 441 tkr | 308 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 95 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 95 tkr | 35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition | 157 tkr | 62 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 tkr | 62 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 95 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 76 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 63 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 24 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 19 maj 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Nonserviam ABHuvudarbetsställe
Östra Farmvägen 21 B Lgh 1302, 214 33 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559381-6241
Registreringsdatum
19 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
- SNI 01.302 – Odling av plantskoleväxter m.m. på friland
- SNI 90.390 – Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.