Noonagruppen AB
559109-4304Aktiebolagreg. 2017
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 286 tkr
Resultat efter fin. poster
310 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lahällsvägen 7 A, 183 56 Täby
Postadress
Lahällsvägen 7 A, 183 56 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tjänster inom gynekologi och obstetrik samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva företagsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 259 tkr | −506 tkr | −456 tkr |
| 2019 | 213 tkr | 2 456 tkr | 2 000 tkr |
| 2020 | 715 tkr | −1 208 tkr | 792 tkr |
| 2021 | 654 tkr | −26 tkr | 553 tkr |
| 2022 | 2 786 tkr | 905 tkr | 1 147 tkr |
| 2023 | 4 350 tkr | 825 tkr | 1 374 tkr |
| 2024 | 5 346 tkr | 911 tkr | 1 305 tkr |
| 2025 | 6 286 tkr | 310 tkr | 777 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 4,9 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 17,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 286 | 5 346 | 4 350 | 2 786 | 654 | 715 | 213 | 259 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 64 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 286 | 5 346 | 4 350 | 2 786 | 654 | 779 | 213 | 259 |
| Handelsvaror | 472 | 387 | 311 | 326 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 608 | 2 612 | 1 940 | 757 | 79 | 72 | 80 | 74 |
| Personalkostnader | 1 865 | 1 474 | 1 300 | 808 | 725 | 587 | 635 | 691 |
| Av- och nedskrivningar | 106 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 051 | 4 474 | 3 551 | 1 891 | 804 | 659 | 715 | 765 |
| Rörelseresultat | 1 235 | 872 | 799 | 895 | −150 | 121 | −502 | −506 |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 40 | 26 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 107 | 15 | 0 |
| Finansiella poster | −925 | 39 | 26 | −1 | 124 | −1 328 | 2 958 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 310 | 911 | 825 | 905 | −26 | −1 208 | 2 456 | −506 |
| Bokslutsdispositioner | −332 | −251 | −184 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −23 | 660 | 641 | 894 | −26 | −1 208 | 2 456 | −506 |
| Skatt på årets resultat | 205 | 155 | 114 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −228 | 505 | 527 | 894 | −26 | −1 208 | 2 456 | −506 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 424 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 859 | 1 069 | 4 | 4 | – | – | 0 | 17 |
| Anläggningstillgångar | 1 283 | 1 069 | 4 | 4 | – | – | 0 | 17 |
| Kundfordringar | 450 | 111 | 147 | 135 | 128 | 61 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 664 | 327 | 452 | 440 | 148 | 915 | 3 004 | 1 |
| Kassa och bank | 680 | 1 030 | 1 498 | 953 | 492 | 544 | 8 | 152 |
| Omsättningstillgångar | 1 344 | 1 357 | 1 949 | 1 393 | 639 | 1 459 | 3 012 | 153 |
| Summa tillgångar | 2 627 | 2 427 | 1 953 | 1 397 | 639 | 1 459 | 3 012 | 170 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 955 | 750 | 797 | 203 | 529 | 1 950 | −506 | 0 |
| Fritt eget kapital | 727 | 1 255 | 1 324 | 1 097 | 503 | 742 | 1 950 | −506 |
| Eget kapital | 777 | 1 305 | 1 374 | 1 147 | 553 | 792 | 2 000 | −456 |
| Obeskattade reserver | 768 | 435 | 184 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 000 | 500 |
| Leverantörsskulder | 422 | 78 | 117 | 155 | 3 | 4 | 0 | 10 |
| Skatteskulder | 246 | 269 | 114 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 082 | 686 | 395 | 250 | 86 | 667 | 12 | 126 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 627 | 2 427 | 1 953 | 1 397 | 639 | 1 459 | 3 012 | 170 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 300 | 574 | 300 | 100 | 213 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,8 % | 68 % | 77,8 % | 82,1 % | 86,5 % | 54,3 % | 66,4 % | −268,2 % |
| Kassalikviditet | 124 % | 198 % | 493 % | 558 % | 741 % | 219 % | 24 162 % | 122 % |
| Rörelsemarginal | 19,6 % | 16,3 % | 18,4 % | 32,1 % | −22,9 % | 16,9 % | −235,7 % | −195,4 % |
| Vinstmarginal | 4,9 % | 17 % | 19 % | 32,5 % | −4 % | −169 % | 1 153,1 % | −195,4 % |
| Omsättningstillväxt | 17,6 % | 22,9 % | 56,1 % | 326 % | −8,5 % | 235,7 % | −17,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −29,4 % | 38,7 % | 38,4 % | 77,9 % | −4,7 % | −152,5 % | 122,8 % | 111 % |
| Omsättning per anställd | 3 143 tkr | 2 673 tkr | 2 175 tkr | 2 786 tkr | 654 tkr | 715 tkr | 213 tkr | 259 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 4 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 854 tkr | 1 065 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 785 tkr | 1 065 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 720 tkr | 1 065 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 931 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 931 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −228 tkr | 505 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −228 tkr | 505 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −505 tkr | −527 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 505 tkr | 527 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 574 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 777 tkr | 1 305 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −228 tkr | 505 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 574 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −332 tkr | −251 tkr |
| Forslag disposition | 727 tkr | 1 255 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 727 tkr | 955 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 42 tkr | 43 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 424 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 530 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 106 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | 530 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 106 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 931 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 173 tkr | 173 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 402 tkr | 327 tkr |
| Periodiseringsfonder | 768 tkr | 435 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Noonagruppen ABHuvudarbetsställe
Lahällsvägen 7 A, 183 56 Täby
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559109-4304
Registreringsdatum
20 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.