Norcon AB
556842-0458Aktiebolagreg. 2011
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 319 tkr
Resultat efter fin. poster
451 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
norcon.se
norcon.se
Adresser
Besöksadress
Björnsonsgatan 141, 168 43 Bromma
Postadress
c/o Bonilla Noren, Björnsonsgatan 141, 168 43 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva konsultativ verksamhet i organisations- och samhällsfrågor samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 066 tkr | 374 tkr | 614 tkr |
| 2019 | 859 tkr | 206 tkr | 667 tkr |
| 2020 | 970 tkr | 180 tkr | 727 tkr |
| 2021 | 907 tkr | 211 tkr | 823 tkr |
| 2022 | 553 tkr | −302 tkr | 483 tkr |
| 2023 | 1 382 tkr | 860 tkr | 1 075 tkr |
| 2024 | 983 tkr | −75 tkr | 704 tkr |
| 2025 | 1 319 tkr | 451 tkr | 1 084 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 34,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 34,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 319 | 983 | 1 382 | 553 | 907 | 970 | 859 | 1 066 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 322 | 983 | 1 382 | 553 | 907 | 970 | 859 | 1 066 |
| Övriga externa kostnader | 89 | 106 | 98 | 104 | 74 | 79 | 68 | 69 |
| Personalkostnader | 903 | 840 | 430 | 664 | 622 | 652 | 584 | 622 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 992 | 946 | 527 | 768 | 697 | 731 | 652 | 691 |
| Rörelseresultat | 330 | 37 | 855 | −215 | 211 | 239 | 206 | 374 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 15 | 5 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 121 | −112 | 5 | −88 | −0 | −60 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 451 | −75 | 860 | −302 | 211 | 180 | 206 | 374 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −165 | 95 | – | – | 0 | −95 |
| Resultat före skatt | 451 | −75 | 694 | −207 | 211 | 180 | 206 | 279 |
| Skatt på årets resultat | 71 | 13 | 102 | 0 | 45 | 40 | 45 | 63 |
| Årets resultat | 380 | −88 | 592 | −207 | 166 | 140 | 161 | 217 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 366 | 251 | 378 | 378 | 446 | 376 | 370 | 237 |
| Anläggningstillgångar | 366 | 251 | 378 | 378 | 446 | 376 | 370 | 237 |
| Kundfordringar | 25 | 214 | 202 | 162 | 106 | 271 | 0 | 302 |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 283 | 274 | 243 | 133 | 310 | 88 | 451 |
| Kassa och bank | 1 208 | 727 | 1 057 | 467 | 628 | 443 | 611 | 384 |
| Omsättningstillgångar | 1 329 | 1 010 | 1 331 | 710 | 760 | 753 | 700 | 835 |
| Summa tillgångar | 1 695 | 1 261 | 1 709 | 1 088 | 1 206 | 1 128 | 1 070 | 1 072 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 654 | 742 | 433 | 641 | 607 | 537 | 456 | 347 |
| Fritt eget kapital | 1 034 | 654 | 1 025 | 433 | 773 | 677 | 617 | 564 |
| Eget kapital | 1 084 | 704 | 1 075 | 483 | 823 | 727 | 667 | 614 |
| Obeskattade reserver | 172 | 172 | 165 | 0 | 95 | 95 | 95 | 95 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 27 | 1 | 0 | 5 | 0 | 6 |
| Skatteskulder | 35 | 0 | 39 | – | – | 0 | 9 | 16 |
| Kortfristiga skulder | 439 | 384 | 468 | 604 | 288 | 307 | 308 | 363 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 695 | 1 261 | 1 709 | 1 088 | 1 206 | 1 128 | 1 070 | 1 072 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 300 | – | 132 | 70 | 80 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72 % | 66,7 % | 70,6 % | 44,4 % | 74,5 % | 71,1 % | 69,4 % | 64,3 % |
| Kassalikviditet | 303 % | 263 % | 285 % | 117 % | 264 % | 246 % | 227 % | 230 % |
| Rörelsemarginal | 25 % | 3,7 % | 61,9 % | −38,8 % | 23,2 % | 24,7 % | 24 % | 35,1 % |
| Vinstmarginal | 34,2 % | −7,7 % | 62,2 % | −54,7 % | 23,2 % | 18,5 % | 24 % | 35,1 % |
| Omsättningstillväxt | 34,3 % | −28,9 % | 149,9 % | −39 % | −6,5 % | 12,9 % | −19,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | −12,5 % | 55,1 % | −42,9 % | 20,2 % | 19,3 % | 24,1 % | 35,3 % |
| Omsättning per anställd | 1 319 tkr | 983 tkr | 1 382 tkr | 553 tkr | 907 tkr | 970 tkr | 859 tkr | 1 066 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 341 tkr | 226 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 441 tkr | 441 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 215 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 116 tkr | 88 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 100 tkr | 215 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 380 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 380 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 88 tkr | −609 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −88 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 084 tkr | 704 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 380 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 034 tkr | 654 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 934 tkr | 654 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −116 tkr | 127 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 56 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 404 tkr | 384 tkr |
| Periodiseringsfonder | 172 tkr | 172 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 40 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Norcon ABHuvudarbetsställe
Björnsonsgatan 141, 168 43 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556842-0458
Registreringsdatum
15 februari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 72.200 – Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.