Nord Properties JV AB
559222-6772Aktiebolagreg. 2019
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−147 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Nord Properties Ab, Box 554, 721 10 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, kapital samt fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −17 tkr | 33 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −181 tkr | 32 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −189 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −174 tkr | 38 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −192 tkr | 56 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −147 tkr | 79 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 21 | 15 | 25 | 23 | 17 |
| Rörelsekostnader | 15 | 21 | 15 | 25 | 23 | 17 |
| Rörelseresultat | −15 | −21 | −15 | −25 | −23 | −17 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 30 | 18 | 23 | 37 | 117 |
| Räntekostnader och liknande | 153 | 201 | 177 | 187 | 196 | 117 |
| Finansiella poster | −132 | −171 | −159 | −164 | −159 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −147 | −192 | −174 | −189 | −181 | −17 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −50 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −147 | −242 | −174 | −189 | −181 | −17 |
| Årets resultat | −147 | −242 | −174 | −189 | −181 | −17 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 492 | 4 634 | 4 815 | 4 925 | 4 915 | 4 989 |
| Anläggningstillgångar | 4 492 | 4 634 | 4 815 | 4 925 | 4 915 | 4 989 |
| Kassa och bank | 0 | 3 | 3 | 1 | 2 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 3 | 3 | 1 | 2 | 43 |
| Summa tillgångar | 4 493 | 4 637 | 4 818 | 4 926 | 4 917 | 5 032 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 176 | 248 | 163 | 172 | 163 | – |
| Fritt eget kapital | 29 | 6 | −12 | −17 | −18 | −17 |
| Eget kapital | 79 | 56 | 38 | 33 | 32 | 33 |
| Långfristiga skulder | 4 404 | 4 532 | 4 732 | 4 846 | 4 839 | 4 989 |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 49 | 47 | 47 | 47 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 493 | 4 637 | 4 818 | 4 926 | 4 917 | 5 032 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,8 % | 1,2 % | 0,8 % | 0,7 % | 0,6 % | 0,7 % |
| Kassalikviditet | 4 % | 7 % | 6 % | 2 % | 4 % | 426 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −186,3 % | −432,4 % | −453,2 % | −576,7 % | −574 % | −53,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 139 tkr | 4 139 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 139 tkr | 4 139 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −147 tkr | −242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −147 tkr | −242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 242 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −242 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 170 tkr | 260 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 79 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −147 tkr | −242 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 170 tkr | 260 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 353 tkr | 494 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 353 tkr | 494 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 162 tkr | 181 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 21 tkr | – |
| Forslag disposition | 29 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 6 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 700 tkr | 4 532 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 153 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 21 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 21 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 704 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 47 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 16 okt. 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Nord Properties JV ABHuvudarbetsställe
Västerås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-6772
Registreringsdatum
16 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.