Nordblick Invest AB
559161-2501Aktiebolagreg. 2018
Ekerö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−67 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöstadskajen 1, 178 51 Ekerö
Postadress
Sjöstadskajen 1, 178 51 Ekerö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt och indirekt äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag innehållande fast och lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | – | – |
| 2020 | 0 tkr | – | – |
| 2021 | 42 tkr | −27 tkr | 28 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −24 tkr | 29 tkr |
| 2023 | – | −47 tkr | 50 tkr |
| 2024 | 31 tkr | −36 tkr | 48 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −67 tkr | 48 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt −100 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 31 | – | 0 | 42 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 31 | – | 0 | 42 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 31 | – | 0 | 42 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 66 | 36 | 47 | 24 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 66 | 67 | 47 | 24 | 68 | – | – |
| Rörelseresultat | −66 | −36 | −47 | −24 | −27 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −67 | −36 | −47 | −24 | −27 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 67 | 34 | 68 | 25 | 15 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | −2 | 21 | 1 | −12 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | −2 | 21 | 1 | −12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 | 2 261 | 200 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 67 | 2 261 | 200 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 31 | 8 999 | 28 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 5 | 8 | 1 | 17 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 | 39 | 9 000 | 44 | 45 | – | – |
| Summa tillgångar | 71 | 2 299 | 9 200 | 44 | 45 | 58 | 52 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 | 0 | −21 | −22 | −10 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 | −2 | 0 | −21 | −22 | – | – |
| Eget kapital | 48 | 48 | 50 | 29 | 28 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 215 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 36 | 9 150 | 15 | 16 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 71 | 2 299 | 9 200 | 44 | 45 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,5 % | 2,1 % | 0,5 % | 65,9 % | 63,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 20 % | 107 % | 98 % | 294 % | 276 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −116,5 % | – | – | −64,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | −117 % | – | – | −64,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – | −100 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −4 % | 41,9 % | 2,2 % | −41,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (51)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | 0 | 0 |
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | 0 |
| Amortering skuld | 2 215 tkr | 6 076 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 220 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 220 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 270 tkr | −45 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | −25 tkr |
| Arets kassaflode | −3 tkr | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 0 | −2 tkr |
| Avkastning eget kapital | −1,385 | −0,748 |
| Avkastning sysselsatt kapital | −1,38 | −0,016 |
| Avkastning totalt kapital | −0,932 | −0,016 |
| Erhallna amorteringar koncernforetag | 2 041 tkr | 6 136 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 67 tkr | 917 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | – | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 21 tkr |
| Forandring kassaflode erhallna koncernbidrag finansieringsverksamheten | 67 tkr | 917 tkr |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 31 tkr | −31 tkr |
| Forandring kassaflode lamnade koncernbidrag finansieringsverksamheten | 0 | 883 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | −13 tkr | – |
| Forandring kassaflode rorelsefodringar | 31 tkr | −31 tkr |
| Forandring kassaflode rorelseskulder | −13 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 31 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 67 tkr | 2 041 tkr |
| Forsaljning koncernforetag | 220 tkr | 25 tkr |
| Forsaljning till koncernforetag andel | 0 | 1 |
| Forslag disposition | −2 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | −2 tkr |
| Forvarv andelar koncernforetag | 0 | 45 tkr |
| Inkop fran koncernforetag andel | 0,047 | 0,094 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 100 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 25 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −2 149 tkr | −6 042 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | 2 194 tkr | 6 116 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | −49 tkr | −67 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | −67 tkr | −36 tkr |
| Kassalikviditet | 0,2 | 1,068 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 883 tkr |
| Lamnade lan koncernforetag | 67 tkr | 0 |
| Likvida medel | 5 tkr | 8 tkr |
| Netto erhallna lamnade koncernbidrag | 67 tkr | 34 tkr |
| Ovriga stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 0 | 0 |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 30 tkr |
| Rantekostnader | −213 | −166 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder ovriga foretag | −213 | −166 |
| Rorelsemarginal | – | −1,165 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 tkr | 6 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 2 215 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 30 tkr |
| Upptagna lan | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nordblick Invest ABHuvudarbetsställe
Sjöstadskajen 1, 178 51 Ekerö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559161-2501
Registreringsdatum
4 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ekerö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.