Nordens Måleri i Skåne AB
559333-3981Aktiebolagreg. 2021
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
6 509 tkr
Resultat efter fin. poster
400 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
7
Nordens Måleri
nordensmaleri.se
Adresser
Besöksadress
Russgatan 3, 212 35 Malmö
Postadress
c/o Nordensmåleri i Skåne Ab, Russgatan 3, 212 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom måleri och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 3 011 tkr | 570 tkr | 477 tkr |
| 2023 | 5 688 tkr | 989 tkr | 709 tkr |
| 2024 | 6 509 tkr | 400 tkr | 936 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 14,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 509 | 5 688 | 3 011 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 57 | 166 | 89 | – |
| Rörelseintäkter | 6 566 | 5 854 | 3 100 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 154 | 1 178 | 1 205 | – |
| Handelsvaror | 1 062 | 401 | 323 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 010 | 786 | 200 | – |
| Personalkostnader | 2 845 | 2 443 | 796 | – |
| Av- och nedskrivningar | 94 | 60 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 6 165 | 4 869 | 2 531 | – |
| Rörelseresultat | 401 | 985 | 569 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −1 | 4 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 400 | 989 | 570 | – |
| Bokslutsdispositioner | −107 | −251 | – | – |
| Resultat före skatt | 293 | 738 | 570 | – |
| Skatt på årets resultat | 66 | 156 | 118 | – |
| Årets resultat | 227 | 582 | 452 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 295 | 293 | 236 | – |
| Anläggningstillgångar | 295 | 293 | 236 | – |
| Varulager | – | 0 | 2 | – |
| Kundfordringar | 1 596 | 1 314 | 254 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 642 | 1 603 | 433 | – |
| Kassa och bank | 413 | 217 | 148 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 055 | 1 820 | 583 | – |
| Summa tillgångar | 3 350 | 2 114 | 818 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 684 | 102 | – | – |
| Fritt eget kapital | 911 | 684 | 452 | – |
| Eget kapital | 936 | 709 | 477 | – |
| Obeskattade reserver | 358 | 251 | – | – |
| Leverantörsskulder | 529 | 124 | 125 | – |
| Skatteskulder | 112 | 265 | 113 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 056 | 1 154 | 342 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 350 | 2 114 | 818 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 6 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 42 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,4 % | 43 % | 58,2 % | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 158 % | 170 % | – |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 17,3 % | 18,9 % | – |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 17,4 % | 18,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 14,4 % | 88,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 % | 82,1 % | 94,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 930 tkr | 948 tkr | 1 506 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 227 tkr | 582 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 227 tkr | 582 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −582 tkr | −452 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 582 tkr | 452 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 350 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 936 tkr | 709 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 227 tkr | 582 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 350 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −107 tkr | −251 tkr |
| Forskott till leverantorer | – | 0 |
| Forslag disposition | 911 tkr | 684 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 869 tkr | 684 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 737 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 295 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 456 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 161 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 96 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 94 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 309 tkr | 252 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 102 tkr | 317 tkr |
| Periodiseringsfonder | 358 tkr | 251 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 313 tkr | 447 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 3 sep. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nordens Måleri i Skåne ABHuvudarbetsställe
Russgatan 3, 212 35 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559333-3981
Registreringsdatum
3 september 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.