Nordfors Consulting AB
556928-8789Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 748 tkr
Resultat efter fin. poster
−132 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
Box 528, 101 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsulttjänster inom management, ekonomi och IT samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 339 tkr | 224 tkr | – |
| 2017 | 1 406 tkr | 394 tkr | – |
| 2018 | 1 829 tkr | 536 tkr | – |
| 2019 | 2 470 tkr | 498 tkr | 1 088 tkr |
| 2020 | 2 426 tkr | 44 tkr | 1 109 tkr |
| 2021 | 3 047 tkr | 518 tkr | 1 324 tkr |
| 2022 | 4 102 tkr | 995 tkr | 1 928 tkr |
| 2023 | 3 291 tkr | 170 tkr | 1 891 tkr |
| 2024 | 2 748 tkr | −132 tkr | 1 874 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,1 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −4,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −16,5 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 748 | 3 291 | 4 102 | 3 047 | 2 426 | 2 470 | 1 829 | 1 406 | 1 339 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 748 | 3 291 | 4 102 | 3 053 | 2 426 | 2 470 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 14 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 897 | 1 563 | 752 | 659 | 749 | 638 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 812 | 1 902 | 2 205 | 1 873 | 1 566 | 1 365 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 710 | 3 465 | 2 957 | 2 532 | 2 329 | 2 004 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 38 | −174 | 1 145 | 521 | 97 | 467 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 54 | 10 | 0 | 3 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −170 | 344 | −150 | −3 | −54 | 31 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −132 | 170 | 995 | 518 | 44 | 498 | 536 | 394 | 224 |
| Bokslutsdispositioner | 149 | 3 | −220 | −42 | 187 | −142 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 17 | 173 | 775 | 475 | 230 | 356 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 60 | 171 | 110 | 60 | 94 | – | – | – |
| Årets resultat | −17 | 113 | 604 | 365 | 170 | 263 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 514 | 621 | 142 | 142 | 128 | 182 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 514 | 621 | 142 | 142 | 128 | 182 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 993 | 1 239 | 800 | 723 | 417 | 142 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 790 | 2 455 | 1 205 | 1 074 | 568 | 166 | – | – | – |
| Kassa och bank | 12 | 669 | 2 535 | 1 687 | 1 743 | 2 126 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 802 | 3 125 | 3 740 | 2 761 | 2 312 | 2 292 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 5 316 | 3 746 | 3 881 | 2 903 | 2 440 | 2 474 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 841 | 1 728 | 1 274 | 909 | 888 | 776 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 824 | 1 841 | 1 878 | 1 274 | 1 059 | 1 038 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 874 | 1 891 | 1 928 | 1 324 | 1 109 | 1 088 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 657 | 806 | 810 | 590 | 548 | 734 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 77 | 84 | 42 | 41 | 37 | – | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 25 | 94 | 0 | 31 | 28 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 785 | 1 049 | 1 144 | 989 | 784 | 651 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 316 | 3 746 | 3 881 | 2 903 | 2 440 | 2 474 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 150 | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,1 % | 67,6 % | 66,2 % | 61,7 % | 63,3 % | 67,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 172 % | 298 % | 327 % | 279 % | 295 % | 352 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | −5,3 % | 27,9 % | 17,1 % | 4 % | 18,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −4,8 % | 5,2 % | 24,3 % | 17 % | 1,8 % | 20,2 % | 29,3 % | 28 % | 16,7 % |
| Omsättningstillväxt | −16,5 % | −19,8 % | 34,6 % | 25,6 % | −1,8 % | 35,1 % | 30,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | 6 % | 31,3 % | 27,6 % | 15,4 % | 24,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 916 tkr | 1 097 tkr | 1 367 tkr | 1 016 tkr | 1 213 tkr | 1 235 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 0 | 108 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 161 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 161 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 53 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 0 | 53 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 514 tkr | 514 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 514 tkr | 34 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −17 tkr | 113 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,05 | 0,07 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −17 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −113 tkr | −604 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 113 tkr | 604 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 874 tkr | 1 891 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −17 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 149 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition | 1 824 tkr | 1 841 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 824 tkr | 1 841 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 546 tkr | 1 496 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 251 tkr | −280 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 586 tkr | 643 tkr |
| Periodiseringsfonder | 657 tkr | 806 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −130 tkr | 354 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 123 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 66 tkr | 181 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Nordfors Consulting ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556928-8789
Registreringsdatum
15 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.