swereg

Nordic Blast AB

559410-3458Aktiebolagreg. 2022

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Malå, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 133 tkr

+193 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

473 tkr

+42 % mot föregående år

Soliditet

61 %

+13,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rönnbärsstigen 7, 939 31 Malå

Postadress

Rönnbärsstigen 7, 939 31 Malå

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva bergarbeten ovan och under jord, konsultverksamhet och bemanning inom byggentreprenad och infrastruktur samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 054 tkr542 tkr270 tkr
2024728 tkr333 tkr240 tkr
20252 133 tkr473 tkr317 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 60,6 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 22,2 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 193 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning2 1337281 054
Övriga rörelseintäkter182220
Rörelseintäkter2 1519501 054
Handelsvaror15110
Övriga externa kostnader564309326
Personalkostnader917223127
Av- och nedskrivningar307459
Övriga rörelsekostnader5––
Rörelsekostnader1 666608512
Rörelseresultat485343542
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande1290
Finansiella poster−12−90
Resultat efter finansiella poster473333542
Bokslutsdispositioner−117−115−221
Resultat före skatt356219321
Skatt på årets resultat794876
Årets resultat278170245

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar265541456
Anläggningstillgångar265541456
Kundfordringar3712331
Kortfristiga fordringar4112432
Kassa och bank810403178
Omsättningstillgångar851527210
Summa tillgångar1 1161 067666
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat15450
Fritt eget kapital292215245
Eget kapital317240270
Obeskattade reserver453336221
Långfristiga skulder61670
Leverantörsskulder741442
Skatteskulder4113789
Kortfristiga skulder340324176
Summa eget kapital och skulder1 1161 067666

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111
Föreslagen utdelning (tkr)250200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet60,6 %47,4 %66,8 %
Kassalikviditet250 %162 %120 %
Rörelsemarginal22,7 %47,1 %51,4 %
Vinstmarginal22,2 %45,7 %51,4 %
Omsättningstillväxt193 %−30,9 %–
Avkastning på eget kapital87,4 %71 %90,7 %
Omsättning per anställd2 133 tkr728 tkr1 054 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar218 tkr221 tkr
Arets resultat eget kapital278 tkr170 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat278 tkr170 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−170 tkr−245 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning170 tkr245 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring eget kapital totalt317 tkr240 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat278 tkr170 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr200 tkr
Forandring overavskrivningar3 tkr−115 tkr
Forandring periodiseringsfond−120 tkr0
Forslag disposition292 tkr215 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning42 tkr15 tkr
Inventarier verktyg installationer265 tkr541 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden298 tkr615 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar33 tkr74 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar589 tkr515 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop273 tkr615 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar30 tkr74 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar71 tkr59 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga4 tkr1 tkr
Ovriga kortfristiga skulder211 tkr109 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut049 tkr
Ovriga langfristiga skulder6 tkr–
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut0167 tkr
Periodiseringsfonder235 tkr115 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter14 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Nordic Blast ABHuvudarbetsställe

    Rönnbärsstigen 7, 939 31 Malå

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559410-3458

Registreringsdatum

7 december 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malå, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler