Nordic EastAsia Group AB
556842-3882Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
309 tkr
Resultat efter fin. poster
127 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
0
Good software. For real life.
Nordic EastAsia Group is an independent software company in Täby, Sweden. We develop and run our own apps, starting with From a Friend.
nordiceastasiagroup.com
Adresser
Besöksadress
Grindtorps Skolgränd 26 Lgh1405, 183 47 Täby
Postadress
c/o H Song, Grindtorps Skolgränd 26 Lgh1405, 183 47 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska underlätta för nordiska företag att expandera internationellt genom att bedriva marknadsföring och förmedlingstjänster av nordiska tjänster och varor samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska underlätta för främst sydkoreanska men också andra asiatiska företag att expandera sin försäljning till länder som ingår i den Europeiska Unionen och Norden, samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget ska driva direkt eller genom agenturer, handel, export och import av kläder, accessoarer, möbler, kosmetika- och hygienprodukter, butiks- och heminredningsvaror, presentartikar, leksaker, livsmedel, samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet i design med fokus på kläder, accessoarer, textilier, butiksinredning, heminredning, samt därmed förenlig verksamhet Bolaget ska bedriva konsult- och utbildningsverksamhet i ekonomi med fokus på fastigheter, finans, försäkring, entreprenörskap, internationell handel, e-handel, kalkylprogram och statistik, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva handel med värdepapper och andra finansiella instrument, dock icke sådan som avses i lag om bankrörelse och kreditaktiebolag eller lag om finansbolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 150 tkr | 64 tkr | – |
| 2017 | 246 tkr | 161 tkr | – |
| 2018 | 369 tkr | −170 tkr | 548 tkr |
| 2019 | 394 tkr | 228 tkr | 754 tkr |
| 2020 | 460 tkr | 406 tkr | 1 110 tkr |
| 2021 | 435 tkr | 316 tkr | 1 326 tkr |
| 2022 | 711 tkr | 274 tkr | 1 479 tkr |
| 2023 | 456 tkr | 284 tkr | 1 732 tkr |
| 2024 | 334 tkr | 337 tkr | 1 997 tkr |
| 2025 | 309 tkr | 127 tkr | 2 067 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,5 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 41,1 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −7,5 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 309 | 334 | 456 | 711 | 435 | 460 | 394 | 369 | 246 | 150 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 309 | 334 | 456 | 712 | 435 | 461 | 394 | 369 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | – | – | – | – | 0 | 82 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 54 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 103 | 68 | 185 | 152 | 112 | 49 | 99 | 86 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 12 | 6 | 0 | 7 | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 15 | 4 | 288 | 0 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Rörelsekostnader | 234 | 95 | 195 | 441 | 119 | 55 | 188 | 149 | – | – |
| Rörelseresultat | 74 | 239 | 261 | 272 | 316 | 406 | 207 | 220 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 53 | 99 | 23 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 53 | 98 | 23 | 3 | 0 | 0 | 22 | −390 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 127 | 337 | 284 | 274 | 316 | 406 | 228 | −170 | 161 | 64 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 40 | 0 | −37 | 48 | 40 | 38 | – | – |
| Resultat före skatt | 127 | 337 | 324 | 274 | 279 | 454 | 268 | −132 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 57 | 73 | 71 | 120 | 64 | 98 | 62 | 62 | – | – |
| Årets resultat | 70 | 264 | 253 | 154 | 215 | 356 | 206 | −194 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 9 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 017 | 23 | 37 | 42 | 330 | 330 | 330 | 308 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 017 | 23 | 37 | 42 | 330 | 330 | 334 | 316 | – | – |
| Kundfordringar | 73 | 178 | 198 | 154 | 33 | 203 | 18 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 336 | 214 | 155 | 33 | 217 | 19 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 1 159 | 1 866 | 1 658 | 1 526 | 1 218 | 784 | 647 | 483 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 279 | 2 202 | 1 871 | 1 680 | 1 251 | 1 001 | 667 | 501 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 297 | 2 225 | 1 909 | 1 722 | 1 581 | 1 331 | 1 001 | 817 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 947 | 1 682 | 1 429 | 1 276 | 1 060 | 704 | 498 | 692 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 017 | 1 947 | 1 682 | 1 429 | 1 276 | 1 060 | 704 | 498 | – | – |
| Eget kapital | 2 067 | 1 997 | 1 732 | 1 479 | 1 326 | 1 110 | 754 | 548 | – | – |
| Obeskattade reserver | 103 | 103 | 103 | 143 | 143 | 106 | 154 | 194 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 0 | 10 | – | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 57 | 73 | 0 | 21 | 31 | 49 | 32 | 18 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 127 | 125 | 73 | 99 | 112 | 115 | 93 | 76 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 297 | 2 225 | 1 909 | 1 722 | 1 581 | 1 331 | 1 001 | 817 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,5 % | 93,4 % | 95,1 % | 92,5 % | 91 % | 89,7 % | 87,5 % | 85,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 006 % | 1 755 % | 2 559 % | 1 689 % | 1 112 % | 870 % | 716 % | 661 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 24 % | 71,7 % | 57,2 % | 38,2 % | 72,7 % | 88,2 % | 52,4 % | 59,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 41,1 % | 100,9 % | 62,3 % | 38,5 % | 72,6 % | 88,3 % | 57,9 % | −46,1 % | 65,5 % | 42,7 % |
| Omsättningstillväxt | −7,5 % | −26,8 % | −35,9 % | 63,4 % | −5,4 % | 16,8 % | 6,8 % | 50 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 % | 13,2 % | 14,6 % | 10,4 % | 16,3 % | 32,1 % | 27,4 % | −35,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 394 tkr | 369 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 017 tkr | 23 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 450 tkr | 330 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 120 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 126 tkr | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 433 tkr | 307 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 370 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 370 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 370 | – |
| Arets resultat eget kapital | 70 tkr | 264 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,06 | 0,16 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 70 tkr | 264 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −264 tkr | −253 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 264 tkr | 253 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 017 tkr | 1 947 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 017 tkr | 1 947 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 35 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 122 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 45 tkr | 36 tkr |
| Periodiseringsfonder | 103 tkr | 103 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Nordic EastAsia Group ABHuvudarbetsställe
Grindtorps Skolgränd 26 Lgh1405, 183 47 Täby
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556842-3882
Registreringsdatum
17 februari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- SNI 46.160 – Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.