Nordic Flaggcenter AB
556768-1993Aktiebolagreg. 2008
Gränna, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
335 tkr
Resultat efter fin. poster
74 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fingalstorp 10, 563 93 Gränna
Postadress
Fingalstorp 10, 563 93 Gränna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillverka och marknadsföra flaggstänger med tillbehör samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler. Godstransporter på väg.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 250 tkr | −90 tkr | – |
| 2018 | 200 tkr | 325 tkr | – |
| 2019 | 200 tkr | 60 tkr | 1 512 tkr |
| 2020 | 201 tkr | 90 tkr | 1 512 tkr |
| 2021 | 200 tkr | 96 tkr | 1 514 tkr |
| 2022 | 200 tkr | 101 tkr | 1 493 tkr |
| 2023 | 200 tkr | 65 tkr | 1 505 tkr |
| 2024 | 350 tkr | 119 tkr | 1 499 tkr |
| 2025 | 335 tkr | 74 tkr | 1 558 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 22,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −4,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 | 350 | 200 | 200 | 200 | 201 | 200 | 200 | 250 |
| Rörelseintäkter | 335 | 350 | 200 | 200 | 200 | 201 | 200 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 192 | 143 | 55 | 42 | 35 | 51 | 46 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 44 | 43 | 43 | 43 | 39 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 236 | 194 | 98 | 85 | 78 | 90 | 105 | – | – |
| Rörelseresultat | 99 | 156 | 102 | 115 | 122 | 111 | 95 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 25 | 38 | 37 | 16 | 25 | 20 | 35 | – | – |
| Finansiella poster | −25 | −38 | −37 | −14 | −25 | −20 | −35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 74 | 119 | 65 | 101 | 96 | 90 | 60 | 325 | −90 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −50 | 0 | −95 | −90 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 74 | 119 | 15 | 101 | 1 | 0 | 60 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 25 | 3 | 21 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 59 | 94 | 12 | 80 | 1 | 0 | 56 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 549 | 2 578 | 2 596 | 2 551 | 2 594 | 2 574 | 2 595 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 599 | 2 628 | 2 646 | 2 601 | 2 644 | 2 624 | 2 645 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 43 | 0 | 81 | 73 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 0 | 0 | 46 | 11 | 81 | 73 | – | – |
| Kassa och bank | 17 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 67 | 0 | 0 | 46 | 11 | 81 | 73 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 667 | 2 628 | 2 646 | 2 647 | 2 655 | 2 705 | 2 718 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 399 | 1 305 | 1 493 | 1 414 | 1 412 | 1 412 | 1 356 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 458 | 1 399 | 1 405 | 1 393 | 1 414 | 1 412 | 1 412 | – | – |
| Eget kapital | 1 558 | 1 499 | 1 505 | 1 493 | 1 514 | 1 512 | 1 512 | – | – |
| Långfristiga skulder | 292 | 333 | 465 | 605 | 808 | 853 | 929 | – | – |
| Leverantörsskulder | 188 | 3 | 8 | 6 | 39 | 9 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −4 | −2 | 11 | 0 | 8 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 817 | 795 | 676 | 549 | 334 | 339 | 277 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 667 | 2 628 | 2 646 | 2 647 | 2 655 | 2 705 | 2 718 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,4 % | 57,1 % | 56,9 % | 56,4 % | 57 % | 55,9 % | 55,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 8 % | 0 % | 0 % | 8 % | 3 % | 24 % | 26 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,6 % | 44,7 % | 51 % | 57,4 % | 60,9 % | 55,1 % | 47,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,1 % | 34 % | 32,5 % | 50,5 % | 48 % | 44,8 % | 30 % | 162,5 % | −36 % |
| Omsättningstillväxt | −4,3 % | 75 % | 0 % | 0 % | −0,5 % | 0,5 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,8 % | 6,3 % | 0,8 % | 5,3 % | 0,1 % | 0 % | 3,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 59 tkr | 94 tkr |
| Byggnader mark | 2 536 tkr | 2 563 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 994 tkr | 2 977 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 458 tkr | 414 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | 25 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 59 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 558 tkr | 1 499 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 59 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 1 458 tkr | 1 399 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 458 tkr | 1 399 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 13 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 118 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 105 tkr | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 900 | 900 |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | −16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 8 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 290 tkr | 325 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 611 tkr | 673 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Nordic Flaggcenter ABHuvudarbetsställe
Fingalstorp 10, 563 93 Gränna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556768-1993
Registreringsdatum
28 oktober 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.