nordic io AB
559066-7530Aktiebolagreg. 2016
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
115 tkr
Resultat efter fin. poster
71 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grisslevägen 6 Lgh 1502, 227 32 Lund
Postadress
Grisslevägen 6 Lgh 1502, 227 32 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, konsultverksamhet och försäljning av mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 044 tkr | 420 tkr | – |
| 2018 | 1 336 tkr | 573 tkr | 552 tkr |
| 2019 | 1 177 tkr | 435 tkr | 805 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 991 tkr |
| 2021 | 805 tkr | 41 tkr | 1 015 tkr |
| 2022 | 1 015 tkr | 97 tkr | 1 207 tkr |
| 2023 | 1 736 tkr | 1 075 tkr | 1 329 tkr |
| 2024 | 1 841 tkr | 904 tkr | 1 621 tkr |
| 2025 | 115 tkr | 71 tkr | 1 003 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 61,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −93,8 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 115 | 1 841 | 1 736 | 1 015 | 805 | 0 | 1 177 | 1 336 | 1 044 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 287 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 115 | 1 841 | 2 022 | 1 015 | 806 | 1 144 | 1 177 | 1 336 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 | 84 | 163 | 194 | 229 | 224 | 112 | 90 | – |
| Personalkostnader | 7 | 701 | 777 | 694 | 535 | 347 | 630 | 674 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 172 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 36 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 54 | 957 | 948 | 918 | 765 | 571 | 741 | 764 | – |
| Rörelseresultat | 61 | 884 | 1 075 | 97 | 41 | 573 | 435 | 573 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 20 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | −0 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 10 | 20 | 1 | −0 | 0 | −1 | −1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 71 | 904 | 1 075 | 97 | 41 | 0 | 435 | 573 | 420 |
| Bokslutsdispositioner | 98 | −221 | −389 | 403 | −11 | −143 | −109 | −140 | – |
| Resultat före skatt | 169 | 683 | 687 | 500 | 30 | 428 | 326 | 433 | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 141 | 115 | 108 | 7 | 92 | 72 | 95 | – |
| Årets resultat | 132 | 542 | 572 | 392 | 23 | 336 | 254 | 337 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 661 | 833 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 350 | 761 | 933 | 100 | 100 | 100 | 50 | 0 | – |
| Kundfordringar | 0 | 420 | 455 | 224 | 212 | 71 | 7 | 108 | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 555 | 460 | 326 | 303 | 186 | 118 | 359 | – |
| Kassa och bank | 1 121 | 1 138 | 532 | 871 | 1 113 | 1 141 | 1 165 | 734 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 197 | 1 694 | 993 | 1 198 | 1 416 | 1 327 | 1 283 | 1 092 | – |
| Summa tillgångar | 1 547 | 2 454 | 1 926 | 1 298 | 1 516 | 1 427 | 1 333 | 1 092 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 821 | 1 029 | 707 | 765 | 941 | 605 | 502 | 164 | – |
| Fritt eget kapital | 953 | 1 571 | 1 279 | 1 157 | 965 | 941 | 755 | 502 | – |
| Eget kapital | 1 003 | 1 621 | 1 329 | 1 207 | 1 015 | 991 | 805 | 552 | – |
| Obeskattade reserver | 512 | 610 | 389 | 0 | 403 | 392 | 249 | 140 | – |
| Skatteskulder | 25 | 72 | 47 | 0 | −77 | 21 | 108 | 190 | – |
| Kortfristiga skulder | 32 | 224 | 208 | 90 | 98 | 43 | 279 | 400 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 547 | 2 454 | 1 926 | 1 298 | 1 516 | 1 427 | 1 333 | 1 092 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 85,8 % | 85,1 % | 93 % | 88 % | 91,3 % | 75,2 % | 60,7 % | – |
| Kassalikviditet | 3 710 % | 756 % | 478 % | 1 326 % | 1 440 % | 3 091 % | 460 % | 273 % | – |
| Rörelsemarginal | 52,7 % | 48 % | 61,9 % | 9,6 % | 5,1 % | – | 37 % | 42,9 % | – |
| Vinstmarginal | 61,6 % | 49,1 % | 61,9 % | 9,6 % | 5,1 % | – | 37 % | 42,9 % | 40,2 % |
| Omsättningstillväxt | −93,8 % | 6,1 % | 71 % | 26,1 % | −29,6 % | −100 % | −11,9 % | 28 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 33,4 % | 43 % | 32,5 % | 2,3 % | 33,9 % | 31,5 % | 61,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 115 tkr | 1 841 tkr | 1 736 tkr | 1 015 tkr | 805 tkr | 0 tkr | 1 177 tkr | 1 336 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 157 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 350 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 350 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | 542 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | 542 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −542 tkr | −572 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 542 tkr | 572 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 750 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 003 tkr | 1 621 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 132 tkr | 542 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 750 tkr | 250 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 157 tkr | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −59 tkr | −225 tkr |
| Forslag disposition | 953 tkr | 1 571 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 703 tkr | 1 321 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 661 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 840 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 840 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 172 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 179 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 495 | 145 tkr |
| Periodiseringsfonder | 512 tkr | 453 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
nordic io ABHuvudarbetsställe
Grisslevägen 6 Lgh 1502, 227 32 Lund
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559066-7530
Registreringsdatum
16 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.