Nordic Range AB
559342-5928Aktiebolagreg. 2021
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 403 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 245 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrivägen 19, 171 48 Solna
Postadress
c/o Hagalunds - Nordic Range Ab, Industrivägen 19, 171 48 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ha till föremål för sin verksamhet att bedriva partihandel med läkemedel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 0 tkr | −362 tkr | 48 tkr |
| 2023 | 685 tkr | −657 tkr | 92 tkr |
| 2024 | 4 007 tkr | 26 tkr | 118 tkr |
| 2025 | 8 403 tkr | −1 245 tkr | 73 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −14,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 109,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 403 | 4 007 | 685 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 73 | 65 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 403 | 4 080 | 750 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 134 | 1 208 | 524 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 394 | 2 140 | 843 | 355 | – |
| Personalkostnader | 1 830 | 564 | 10 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | 138 | 14 | 4 | – |
| Rörelsekostnader | 9 367 | 4 050 | 1 391 | 362 | – |
| Rörelseresultat | −964 | 30 | −640 | −362 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 289 | 4 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | −280 | −4 | −16 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 245 | 26 | −657 | −362 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 245 | 26 | −657 | −362 | – |
| Årets resultat | −1 245 | 26 | −657 | −362 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 641 | 444 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 909 | 4 175 | 1 205 | 26 | – |
| Kassa och bank | 914 | 773 | 36 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 6 823 | 4 948 | 1 241 | 51 | – |
| Summa tillgångar | 6 823 | 4 948 | 1 241 | 51 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 293 | 67 | 723 | 385 | 0 |
| Fritt eget kapital | 48 | 93 | 67 | 23 | – |
| Eget kapital | 73 | 118 | 92 | 48 | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 2 665 | 61 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 750 | 4 830 | 1 149 | 3 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 823 | 4 948 | 1 241 | 51 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | 2,4 % | 7,4 % | 95,1 % | – |
| Kassalikviditet | 101 % | 102 % | 108 % | 2 038 % | – |
| Rörelsemarginal | −11,5 % | 0,8 % | −93,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,8 % | 0,7 % | −95,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 109,7 % | 484,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 699,5 % | 22,1 % | −715,5 % | −746,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 8 403 tkr | 4 007 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −1 245 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 245 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | 657 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | −657 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 1 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 245 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 1 200 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 203 tkr | – |
| Forslag disposition | 48 tkr | 93 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 48 tkr | 93 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 354 tkr | 53 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 352 tkr | 3 482 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 252 tkr | 903 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 227 tkr | 3 703 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 268 tkr | −2 441 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 25 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nordic Range ABHuvudarbetsställe
Industrivägen 19, 171 48 Solna
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559342-5928
Registreringsdatum
25 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.460 – Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.