Nordic Urban Resilience Institute AB
559173-0287Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
339 tkr
Resultat efter fin. poster
216 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Klockspelsvägen 12 A, 217 74 Malmö
Postadress
c/o Magnus Qvant, Norra Klockspelsvägen 12 A, 217 74 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva kunskapsutveckling, kunskapsspridning och konsultverksamhet samt rådgivning inom områdena, smarta, hållbara och resilienta städer och regioner samt inom området samhällsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 283 tkr | −32 tkr | 51 tkr |
| 2020 | 584 tkr | 37 tkr | 86 tkr |
| 2021 | 15 tkr | −23 tkr | 63 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −33 tkr | 30 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −20 tkr | 31 tkr |
| 2024 | 664 tkr | 21 tkr | 52 tkr |
| 2025 | 339 tkr | 216 tkr | 191 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 63,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −48,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 664 | −0 | −0 | 15 | 584 | 283 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 200 | – | 0 | −0 | 0 | 159 | 192 | – |
| Rörelseintäkter | 539 | 664 | −0 | −0 | 15 | 743 | 475 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | 0 | 15 | 3 | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 127 | 20 | 33 | 38 | 148 | 215 | – |
| Personalkostnader | 254 | 516 | – | – | 0 | 543 | 289 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 323 | 643 | 20 | 33 | 38 | 706 | 507 | – |
| Rörelseresultat | 217 | 21 | −20 | −33 | −23 | 37 | −32 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 216 | 21 | −20 | −33 | −23 | 37 | −32 | – |
| Bokslutsdispositioner | −49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 167 | 21 | −20 | −33 | −23 | 37 | −32 | – |
| Skatt på årets resultat | 30 | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 137 | 21 | −20 | −33 | −23 | 35 | −32 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 111 | – | – | – | 0 | 0 | 25 | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 55 | 2 | 3 | 1 | 1 | 25 | – |
| Kassa och bank | 343 | 134 | 30 | 28 | 64 | 86 | 70 | – |
| Omsättningstillgångar | 455 | 189 | 33 | 31 | 66 | 88 | 96 | – |
| Summa tillgångar | 455 | 189 | 33 | 31 | 66 | 88 | 96 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 4 | −19 | 1 | 13 | 36 | 1 | 33 | 0 |
| Fritt eget kapital | 141 | 2 | −19 | −20 | 13 | 36 | 1 | – |
| Eget kapital | 191 | 52 | 31 | 30 | 63 | 86 | 51 | – |
| Obeskattade reserver | 49 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 11 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 32 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 215 | 137 | 1 | 1 | 2 | 1 | 45 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 455 | 189 | 33 | 31 | 66 | 88 | 96 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1.33 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,5 % | 27,5 % | 95,7 % | 95,5 % | 96,3 % | 98,4 % | 53,4 % | – |
| Kassalikviditet | 212 % | 138 % | 2 328 % | 2 243 % | 2 677 % | 6 278 % | 214 % | – |
| Rörelsemarginal | 63,9 % | 3,2 % | 1 981 700 % | 370 866,7 % | −153,1 % | 6,4 % | −11,4 % | – |
| Vinstmarginal | 63,8 % | 3,1 % | 1 981 600 % | 371 022,2 % | −153,3 % | 6,3 % | −11,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | −48,9 % | −33 201 950 % | −88,9 % | −100,1 % | −97,4 % | 106,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 % | 40 % | −63,7 % | −111,5 % | −36,3 % | 40,9 % | −63,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 170 tkr | 664 tkr | 0 tkr | – | – | 439 tkr | 141 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 137 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 137 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 191 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 137 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 2 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −49 tkr | – |
| Forslag disposition | 141 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 141 tkr | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 | 55 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 125 tkr | 124 tkr |
| Periodiseringsfonder | 49 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 57 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 26 sep. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Nordic Urban Resilience Institute ABHuvudarbetsställe
Norra Klockspelsvägen 12 A, 217 74 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559173-0287
Registreringsdatum
26 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.