Nordisk Skönhet AB
559299-2654Aktiebolagreg. 2021
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
866 tkr
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Katrinebergsgatan 4 A, 431 61 Mölndal
Postadress
c/o Amanda Nord, Katrinebergsgatan 4 A, 431 61 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva frisörs- och skönhetssalong, stylist inom skönhet och mode samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 542 tkr | 64 tkr | 48 tkr |
| 2022 | 762 tkr | −13 tkr | 46 tkr |
| 2023 | 774 tkr | 54 tkr | 84 tkr |
| 2024 | 949 tkr | −30 tkr | 82 tkr |
| 2025 | 866 tkr | −9 tkr | 75 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −1 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 866 | 949 | 774 | 762 | 542 |
| Övriga rörelseintäkter | 28 | – | 0 | 3 | 0 |
| Rörelseintäkter | 894 | 949 | 774 | 765 | 542 |
| Handelsvaror | 69 | 307 | 139 | 118 | 80 |
| Övriga externa kostnader | 329 | 249 | 246 | 278 | 214 |
| Personalkostnader | 431 | 367 | 273 | 321 | 125 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 53 | 53 | 53 | 49 |
| Rörelsekostnader | 890 | 976 | 711 | 770 | 467 |
| Rörelseresultat | 5 | −27 | 63 | −5 | 76 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 3 | 8 | 8 | 11 |
| Finansiella poster | −14 | −3 | −8 | −8 | −11 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −30 | 54 | −13 | 64 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 28 | −5 | 10 | −35 |
| Resultat före skatt | −7 | −2 | 49 | −2 | 29 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 10 | 0 | 6 |
| Årets resultat | −7 | −2 | 39 | −2 | 23 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 57 | 110 | 163 | 216 |
| Anläggningstillgångar | 60 | 57 | 110 | 163 | 216 |
| Varulager | 115 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 19 | 55 | 6 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 33 | 64 | 6 | 11 |
| Kassa och bank | 51 | 52 | 65 | 47 | 136 |
| Omsättningstillgångar | 198 | 85 | 130 | 54 | 147 |
| Summa tillgångar | 258 | 143 | 240 | 217 | 363 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 57 | 59 | 21 | 23 | 0 |
| Fritt eget kapital | 50 | 57 | 59 | 21 | 23 |
| Eget kapital | 75 | 82 | 84 | 46 | 48 |
| Obeskattade reserver | 0 | 2 | 30 | 25 | 35 |
| Långfristiga skulder | 146 | 0 | 33 | 100 | 167 |
| Leverantörsskulder | 5 | 15 | 38 | 4 | 49 |
| Skatteskulder | – | 0 | 4 | 6 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 58 | 92 | 46 | 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 258 | 143 | 240 | 217 | 363 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 20 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,2 % | 58,9 % | 45 % | 30,1 % | 20,9 % |
| Kassalikviditet | 228 % | 147 % | 140 % | 115 % | 129 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | −2,8 % | 8,1 % | −0,6 % | 14 % |
| Vinstmarginal | −1 % | −3,2 % | 7 % | −1,7 % | 11,8 % |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | 22,6 % | 1,6 % | 40,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,1 % | −2,2 % | 45,9 % | −5,1 % | 47,8 % |
| Omsättning per anställd | 866 tkr | 949 tkr | 774 tkr | 762 tkr | 542 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 363 |
| Arets resultat eget kapital | −7 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 75 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 363 | 13 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 2 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition | 50 tkr | 57 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 30 tkr | 57 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 115 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 60 tkr | 57 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 327 tkr | 265 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 267 tkr | 207 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 62 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 59 tkr | 53 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 43 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 146 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nordisk Skönhet ABHuvudarbetsställe
Katrinebergsgatan 4 A, 431 61 Mölndal
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559299-2654
Registreringsdatum
29 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.