Nordiska Konfektyr i Borås City AB
559199-4966Aktiebolagreg. 2019
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
402 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Källbäcksrydsgatan 2, 507 42 Borås
Postadress
Källbäcksrydsgatan 2, 507 42 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att sälja livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 012 tkr | 10 tkr | – |
| 2020 | 4 542 tkr | 245 tkr | 242 tkr |
| 2021 | 5 409 tkr | 370 tkr | 537 tkr |
| 2022 | 5 685 tkr | 65 tkr | 189 tkr |
| 2023 | 4 872 tkr | −4 tkr | 192 tkr |
| 2024 | 662 tkr | 2 tkr | 194 tkr |
| 2025 | 402 tkr | 8 tkr | 201 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −39,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 402 | 662 | 4 872 | 5 685 | 5 409 | 4 542 | 3 012 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 26 | 187 | 181 | 201 | 199 | – |
| Rörelseintäkter | 408 | 689 | 5 058 | 5 867 | 5 610 | 4 741 | – |
| Handelsvaror | 0 | 151 | 3 221 | 3 972 | 3 396 | 2 966 | – |
| Övriga externa kostnader | 400 | 421 | 723 | 712 | 708 | 670 | – |
| Personalkostnader | 0 | 103 | 1 087 | 1 087 | 1 106 | 827 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 14 | 28 | 28 | 28 | 28 | – |
| Rörelsekostnader | 400 | 689 | 5 059 | 5 800 | 5 238 | 4 492 | – |
| Rörelseresultat | 8 | −0 | −1 | 67 | 372 | 249 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | −0 | 3 | 2 | 2 | 5 | – |
| Finansiella poster | −0 | 2 | −3 | −2 | −2 | −5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 2 | −4 | 65 | 370 | 245 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 8 | 0 | 2 | −10 | – |
| Resultat före skatt | 8 | 2 | 4 | 66 | 371 | 235 | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 0 | 1 | 14 | 76 | 50 | – |
| Årets resultat | 6 | 2 | 3 | 52 | 295 | 185 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 14 | 43 | 71 | 100 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 14 | 43 | 71 | 100 | – |
| Varulager | – | 0 | 151 | 369 | 329 | 310 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 0 | 2 | – |
| Kortfristiga fordringar | 317 | 106 | 263 | 388 | 359 | 99 | – |
| Kassa och bank | 57 | 140 | 210 | 218 | 354 | 24 | – |
| Omsättningstillgångar | 375 | 245 | 624 | 975 | 1 042 | 432 | – |
| Summa tillgångar | 375 | 245 | 638 | 1 017 | 1 113 | 532 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 144 | 142 | 139 | 87 | 192 | 8 | – |
| Fritt eget kapital | 151 | 144 | 142 | 139 | 487 | 192 | – |
| Eget kapital | 201 | 194 | 192 | 189 | 537 | 242 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 8 | 8 | 10 | – |
| Långfristiga skulder | 160 | 0 | 195 | 404 | 4 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 40 | 99 | 191 | 220 | 37 | – |
| Skatteskulder | 2 | – | 0 | 33 | 126 | 56 | – |
| Kortfristiga skulder | 14 | 51 | 250 | 416 | 564 | 280 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 375 | 245 | 638 | 1 017 | 1 113 | 532 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 145 | – | – | – | 400 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,6 % | 79,2 % | 30,2 % | 19,2 % | 48,9 % | 47 % | – |
| Kassalikviditet | 2 675 % | 482 % | 189 % | 145 % | 126 % | 44 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | −0 % | −0 % | 1,2 % | 6,9 % | 5,5 % | – |
| Vinstmarginal | 2 % | 0,3 % | −0,1 % | 1,1 % | 6,8 % | 5,4 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | −39,3 % | −86,4 % | −14,3 % | 5,1 % | 19,1 % | 50,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 1,1 % | 1,7 % | 27,5 % | 54,9 % | 76,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 624 tkr | 1 895 tkr | 1 803 tkr | 2 271 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 201 tkr | 194 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 295 tkr | 55 tkr |
| Forslag disposition | 151 tkr | 144 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 tkr | 144 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 142 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 142 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 14 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 160 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Nordiska Konfektyr i Borås City ABHuvudarbetsställe
Källbäcksrydsgatan 2, 507 42 Borås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559199-4966
Registreringsdatum
20 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.