Nordqvist Färg i Sundbyberg AB
556949-0377Aktiebolagreg. 2013
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
9 156 tkr
Resultat efter fin. poster
1 005 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sturegatan 24, 172 31 Sundbyberg
Postadress
Sturegatan 24, 172 31 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av färg och målartillbehör samt måleritjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 8 208 tkr | 483 tkr | – |
| 2019 | 8 806 tkr | 513 tkr | – |
| 2020 | 9 999 tkr | 617 tkr | 1 343 tkr |
| 2021 | 9 156 tkr | 1 005 tkr | 2 006 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 11 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −8,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 156 | 9 999 | 8 806 | 8 208 |
| Förändring av lager | 205 | −352 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 31 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 392 | 9 650 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | −17 | – | – |
| Handelsvaror | 4 980 | 5 624 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 568 | 1 718 | – | – |
| Personalkostnader | 1 827 | 1 639 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 376 | 8 964 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 016 | 686 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 70 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | −69 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 005 | 617 | 513 | 483 |
| Bokslutsdispositioner | −166 | −85 | – | – |
| Resultat före skatt | 839 | 532 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 176 | 118 | – | – |
| Årets resultat | 663 | 414 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 1 817 | 1 612 | – | – |
| Kundfordringar | 842 | 735 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 858 | 757 | – | – |
| Kassa och bank | 1 299 | 707 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 974 | 3 076 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 974 | 3 076 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 293 | 879 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 956 | 1 293 | – | – |
| Eget kapital | 2 006 | 1 343 | – | – |
| Obeskattade reserver | 909 | 743 | – | – |
| Leverantörsskulder | 667 | 708 | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 059 | 990 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 974 | 3 076 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,6 % | 62,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 204 % | 148 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11 % | 6,2 % | 5,8 % | 5,9 % |
| Omsättningstillväxt | −8,4 % | 13,6 % | 7,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,1 % | 30,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 526 tkr | 2 000 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 663 tkr | 414 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 663 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −414 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 414 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 006 tkr | 1 343 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 663 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −166 tkr | −85 tkr |
| Forskott fran kunder | 2 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 1 956 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 956 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 74 tkr | 74 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 74 tkr | 74 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 817 tkr | 1 612 tkr |
| Medel disponera | 1 956 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 195 tkr | 166 tkr |
| Periodiseringsfonder | 909 tkr | 743 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 95 tkr | 81 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Nordqvist Färg i Sundbyberg ABHuvudarbetsställe
Sturegatan 24, 172 31 Sundbyberg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556949-0377
Registreringsdatum
15 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.523 – Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.