Nordställningar AB
556858-2075Aktiebolagreg. 2011
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Ställningsmontage, Ställningsbyggare i Umeå, Åre, Östersund, Jämtland, Klövsjö, Härjedalen, Funäsdalen, Norrland
Nordställningar i Östersund AB, 070‐343 09 10 | Med fokus på säkerhet och kvalité hjälper våra ställningsbyggare er med ställningsmontage.
nordstallningar.se
Adresser
Besöksadress
Odenskogsvägen 80, 831 63 Östersund
Postadress
c/o Henrik Eriksson, Odenskogsvägen 80, 831 63 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −2 tkr | 3 409 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 993 tkr | 4 403 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 498 tkr | 4 901 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 tkr | 4 900 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | 3 298 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 7 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 7 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −7 | −2 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 500 | 1 000 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | 0 | 500 | 1 000 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −2 | 498 | 993 | −2 | −2 | −1 |
| Resultat före skatt | −2 | −2 | 498 | 993 | −2 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −2 | 498 | 993 | −2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 283 | 1 283 | 1 283 | 1 283 | 1 283 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 283 | 1 283 | 1 283 | 1 283 | 1 283 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 650 | 1 650 | 1 650 | 1 150 | 155 | – | – |
| Kassa och bank | 435 | 2 069 | 2 071 | 2 073 | 2 074 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 085 | 3 719 | 3 721 | 3 223 | 2 229 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 369 | 5 003 | 5 004 | 4 506 | 3 512 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 250 | 4 851 | 4 353 | 3 359 | 3 361 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 248 | 4 850 | 4 851 | 4 353 | 3 359 | – | – |
| Eget kapital | 3 298 | 4 900 | 4 901 | 4 403 | 3 409 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 71 | 103 | 103 | 103 | 103 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 369 | 5 003 | 5 004 | 4 506 | 3 512 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 1 600 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,9 % | 97,9 % | 97,9 % | 97,7 % | 97,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 930 % | 3 611 % | 3 612 % | 3 128 % | 2 164 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −0 % | 10,2 % | 22,6 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 283 tkr | 1 283 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 283 tkr | 1 283 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | −498 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | 498 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 298 tkr | 4 900 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Forslag disposition | 3 248 tkr | 4 850 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 928 tkr | 3 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 150 tkr | 150 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 71 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Nordställningar ABHuvudarbetsställe
Odenskogsvägen 80, 831 63 Östersund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556858-2075
Registreringsdatum
1 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.