Nordström Performance Holding AB
556900-4236Aktiebolagreg. 2012
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 405 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Fotograf i Växjö- Nordström Performance AB
Anna Nordström är fotograf och konstnär, baserad i Växjö, Småland. Tar både redaktionella och kommersiella uppdrag. Vunnit Årets bild, Vardagsliv, 2022. Medlem i Svenska fotografers förbund.
nordstromperformance.com
Adresser
Besöksadress
Lilla Sandsbrovägen 3, 352 71 Växjö
Postadress
Lilla Sandsbrovägen 3, 352 71 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall självt och genom hel- och delägda företag äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 9 407 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 962 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 872 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 1 415 tkr | 14 743 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 422 tkr | 16 137 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 17 855 tkr | 33 951 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −497 tkr | 33 235 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 606 tkr | 25 621 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 405 tkr | 27 875 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 43 | 66 | 263 | 95 | 19 | 12 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 43 | 66 | 263 | 95 | 19 | 12 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −43 | −66 | −263 | −95 | −19 | −12 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 394 | 608 | 496 | 77 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | 191 | 536 | 549 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 448 | 2 672 | −234 | 17 950 | 1 441 | 1 427 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 405 | 2 606 | −497 | 17 855 | 1 422 | 1 415 | 1 872 | 962 | 9 407 |
| Bokslutsdispositioner | −93 | −136 | −135 | 37 | 72 | 83 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 312 | 2 470 | −632 | 17 892 | 1 494 | 1 498 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 58 | 84 | 84 | 78 | 0 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 254 | 2 386 | −716 | 17 814 | 1 494 | 1 498 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 093 | 5 081 | 16 043 | 13 423 | 28 840 | 27 635 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 093 | 5 081 | 16 043 | 13 423 | 28 840 | 27 635 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 472 | 472 | 580 | 3 264 | 1 444 | 1 277 | – | – | – |
| Kassa och bank | 10 754 | 20 488 | 17 018 | 17 359 | 192 | 1 110 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 227 | 20 961 | 17 598 | 20 623 | 1 636 | 2 387 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 28 319 | 26 042 | 33 641 | 34 046 | 30 476 | 30 022 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 25 571 | 23 185 | 33 901 | 16 087 | 14 593 | 13 195 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 27 825 | 25 571 | 33 185 | 33 901 | 16 087 | 14 693 | – | – | – |
| Eget kapital | 27 875 | 25 621 | 33 235 | 33 951 | 16 137 | 14 743 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 364 | 271 | 135 | 0 | 37 | 109 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 13 255 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 45 | 167 | 0 | 7 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 84 | 84 | 78 | 1 | 1 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 80 | 150 | 270 | 96 | 14 302 | 1 916 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 28 319 | 26 042 | 33 641 | 34 046 | 30 476 | 30 022 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,2 % | 99,1 % | 99,7 % | 53,1 % | 49,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 14 005 % | 13 967 % | 6 508 % | 21 595 % | 11 % | 125 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,1 % | 9,3 % | −2,2 % | 52,5 % | 9,3 % | 10,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 999 tkr | 2 999 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 999 tkr | 2 999 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 1 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 1 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 9 764 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 10 000 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 10 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 10 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 236 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 236 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 330 tkr | 2 082 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 330 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 330 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 962 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 918 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 000 tkr | 2 918 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 254 tkr | 2 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 254 tkr | 2 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 386 tkr | 716 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 386 tkr | −716 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 10 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 27 875 tkr | 25 621 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 254 tkr | 2 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 10 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −93 tkr | −136 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 472 tkr | 472 tkr |
| Forslag disposition | 27 825 tkr | 25 571 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 27 825 tkr | 25 571 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −682 tkr | 1 567 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 23 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 5 tkr |
| Periodiseringsfonder | 364 tkr | 271 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 373 tkr | 914 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 114 | 2 720 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Nordström Performance Holding ABHuvudarbetsställe
Lilla Sandsbrovägen 3, 352 71 Växjö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556900-4236
Registreringsdatum
10 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.