Norman & Carlsson Fastigheter AB
556989-5542Aktiebolagreg. 2014
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
867 tkr
Resultat efter fin. poster
424 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Företagsgatan 8, 692 71 Kumla
Postadress
Företagsgatan 8, 692 71 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva fastighetsförvaltning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 659 tkr | 174 tkr | – |
| 2020 | 501 tkr | 68 tkr | – |
| 2021 | 596 tkr | 162 tkr | 321 tkr |
| 2022 | 609 tkr | 181 tkr | 483 tkr |
| 2023 | 655 tkr | 196 tkr | 656 tkr |
| 2024 | 689 tkr | 256 tkr | 877 tkr |
| 2025 | 867 tkr | 424 tkr | 1 230 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 48,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 25,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 867 | 689 | 655 | 609 | 596 | 501 | 659 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 867 | 689 | 662 | 609 | 596 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 171 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 50 | 173 | 174 | 161 | 160 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 162 | 162 | 162 | 162 | 169 | – | – |
| Rörelsekostnader | 384 | 335 | 336 | 323 | 329 | – | – |
| Rörelseresultat | 484 | 355 | 326 | 286 | 267 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 59 | 98 | 130 | 107 | 105 | – | – |
| Finansiella poster | −59 | −98 | −130 | −105 | −105 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 424 | 256 | 196 | 181 | 162 | 68 | 174 |
| Resultat före skatt | 424 | 256 | 196 | 181 | 162 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 36 | 23 | 19 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 354 | 220 | 173 | 162 | 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 238 | 5 400 | 5 562 | 5 725 | 5 887 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 238 | 5 400 | 5 562 | 5 725 | 5 887 | – | – |
| Kundfordringar | 29 | 23 | 23 | 12 | 7 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 28 | 23 | 23 | 74 | – | – |
| Kassa och bank | 282 | 136 | 47 | 26 | 19 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 361 | 164 | 70 | 48 | 93 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 600 | 5 565 | 5 633 | 5 773 | 5 979 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 827 | 606 | 433 | 271 | 110 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 180 | 827 | 606 | 433 | 271 | – | – |
| Eget kapital | 1 230 | 877 | 656 | 483 | 321 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 727 | 833 | 1 233 | 1 831 | 2 261 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 1 | 0 | 21 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 141 | 91 | 74 | 51 | 32 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 643 | 3 855 | 3 743 | 3 459 | 3 397 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 600 | 5 565 | 5 633 | 5 773 | 5 979 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | 15,8 % | 11,7 % | 8,4 % | 5,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 56 % | 4 % | 2 % | 1 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 55,8 % | 51,5 % | 49,8 % | 46,9 % | 44,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 48,9 % | 37,2 % | 29,9 % | 29,7 % | 27,2 % | 13,6 % | 26,4 % |
| Omsättningstillväxt | 25,8 % | 5,2 % | 7,6 % | 2,1 % | 18,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 28,8 % | 25,1 % | 26,4 % | 33,5 % | 50,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 354 tkr | 220 tkr |
| Byggnader mark | 5 238 tkr | 5 400 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 640 tkr | 6 640 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 402 tkr | 1 240 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 162 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 354 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −220 tkr | −173 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 220 tkr | 173 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 230 tkr | 877 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 354 tkr | 220 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 180 tkr | 827 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 180 tkr | 827 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 107 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 4 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 43 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 400 tkr | 400 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 433 tkr | 833 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 281 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 294 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 44 tkr | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Norman & Carlsson Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Företagsgatan 8, 692 71 Kumla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556989-5542
Registreringsdatum
6 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.