Normans Barbershop AB
559278-0208Aktiebolagreg. 2020
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
706 tkr
Resultat efter fin. poster
223 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Wedavägen 7 A, 152 42 Södertälje
Postadress
c/o Normans Barbershop Ab, Wedavägen 7 A, 152 42 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 319 tkr | 108 tkr | 89 tkr |
| 2022 | 568 tkr | 276 tkr | 304 tkr |
| 2023 | 718 tkr | 431 tkr | 514 tkr |
| 2024 | 717 tkr | 200 tkr | 542 tkr |
| 2025 | 706 tkr | 223 tkr | 466 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,7 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 31,6 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −1,6 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 706 | 717 | 718 | 568 | 319 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 707 | 717 | 718 | 568 | 319 |
| Råvaror och förnödenheter | 16 | 18 | 5 | 6 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 222 | 186 | 176 | 156 |
| Personalkostnader | 267 | 278 | 85 | 101 | 40 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Rörelsekostnader | 482 | 528 | 286 | 293 | 212 |
| Rörelseresultat | 225 | 189 | 431 | 275 | 108 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | 11 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 223 | 200 | 431 | 276 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 27 | 0 | −27 |
| Resultat före skatt | 223 | 200 | 458 | 276 | 81 |
| Skatt på årets resultat | 49 | 51 | 98 | 61 | 17 |
| Årets resultat | 174 | 148 | 360 | 215 | 64 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 60 | 70 | 80 | 90 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 |
| Anläggningstillgångar | 92 | 102 | 112 | 122 | 132 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | −20 | 0 | 8 | 9 |
| Kassa och bank | 413 | 588 | 567 | 295 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 422 | 568 | 567 | 303 | 101 |
| Summa tillgångar | 514 | 670 | 679 | 425 | 233 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 267 | 369 | 129 | 64 | 0 |
| Fritt eget kapital | 441 | 517 | 489 | 279 | 64 |
| Eget kapital | 466 | 542 | 514 | 304 | 89 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 27 | 27 |
| Leverantörsskulder | 3 | 18 | – | 0 | 4 |
| Skatteskulder | 2 | 70 | 134 | 59 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 128 | 165 | 94 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 514 | 670 | 679 | 425 | 233 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 250 | 120 | −150 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,7 % | 80,9 % | 75,7 % | 76,5 % | 47,4 % |
| Kassalikviditet | 883 % | 444 % | 344 % | 321 % | 86 % |
| Rörelsemarginal | 31,9 % | 26,4 % | 60,1 % | 48,4 % | 33,8 % |
| Vinstmarginal | 31,6 % | 27,8 % | 60,1 % | 48,5 % | 33,7 % |
| Omsättningstillväxt | −1,6 % | −0,1 % | 26,2 % | 78 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,3 % | 27,3 % | 70,1 % | 70,7 % | 71,9 % |
| Omsättning per anställd | 706 tkr | 717 tkr | 718 tkr | 568 tkr | 319 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 42 tkr | 42 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 42 tkr | 42 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 174 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 174 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −148 tkr | −360 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 148 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 50 tkr | 60 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 50 tkr | 40 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | 441 tkr | 517 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 291 tkr | 267 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | 250 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | −29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 34 tkr | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Normans Barbershop ABHuvudarbetsställe
Wedavägen 7 A, 152 42 Södertälje
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559278-0208
Registreringsdatum
21 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.