Normark Invest AB
556918-5258Aktiebolagreg. 2013
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
414 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pilgatan 5, 185 31 Vaxholm
Postadress
c/o Normark, Pilgatan 5, 185 31 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultationer inom företagsledning jämte därmed förenlig verksamhet och äga och förvalta intresse- och dotterbolag. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, idka handel med konst och antikviteter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 62 tkr | 807 tkr | – |
| 2018 | 140 tkr | 1 001 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 228 tkr | 2 403 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 284 tkr | 2 438 tkr |
| 2021 | 125 tkr | 608 tkr | 1 831 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 9 486 tkr | 10 597 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −409 tkr | 9 771 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 981 tkr | 9 952 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 414 tkr | 10 366 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 125 | 0 | 0 | 140 | 62 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 125 | −0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 17 | 90 | 66 | 82 | 35 | 49 | 45 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 17 | 90 | 66 | 82 | 37 | 49 | 45 | – | – |
| Rörelseresultat | −17 | −90 | −66 | −82 | 88 | −49 | −45 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 155 | 18 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 431 | 1 072 | −343 | 9 568 | 520 | 333 | 273 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 414 | 981 | −409 | 9 486 | 608 | 284 | 228 | 1 001 | 807 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 83 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 414 | 981 | −326 | 9 486 | 608 | 284 | 228 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 14 | 0 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 414 | 981 | −326 | 9 486 | 594 | 284 | 222 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 770 | 5 320 | 848 | 1 191 | 1 672 | 1 672 | 2 160 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 770 | 5 320 | 848 | 1 191 | 1 672 | 1 672 | 2 160 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 12 | 1 071 | 2 803 | 1 | 72 | 21 | – | – |
| Kassa och bank | 3 613 | 4 652 | 7 882 | 7 247 | 294 | 810 | 369 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 625 | 4 664 | 8 952 | 10 050 | 295 | 882 | 390 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 395 | 9 984 | 9 800 | 11 240 | 1 967 | 2 554 | 2 550 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 902 | 8 921 | 10 047 | 1 061 | 1 188 | 2 103 | 2 132 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 316 | 9 902 | 9 721 | 10 547 | 1 781 | 2 388 | 2 353 | – | – |
| Eget kapital | 10 366 | 9 952 | 9 771 | 10 597 | 1 831 | 2 438 | 2 403 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 83 | 83 | 83 | 83 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 0 | 14 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 14 | 14 | 0 | 38 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 | 32 | 29 | 561 | 54 | 34 | 46 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 395 | 9 984 | 9 800 | 11 240 | 1 967 | 2 554 | 2 550 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % | 94,9 % | 96,4 % | 98 % | 96,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 12 535 % | 14 755 % | 30 955 % | 1 792 % | 551 % | 2 580 % | 839 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 70,2 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 486,4 % | – | – | 715 % | 1 301,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4 % | 9,9 % | −3,3 % | 89,5 % | 32,4 % | 11,7 % | 9,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 6 600 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 6 600 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 5 000 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 6 600 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 170 tkr | 320 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 191 tkr | 1 191 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 240 tkr | 528 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 1 111 tkr | 871 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 414 tkr | 981 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 414 tkr | 981 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −981 tkr | 326 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 981 tkr | −326 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 10 366 tkr | 9 952 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 414 tkr | 981 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 10 316 tkr | 9 902 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 316 tkr | 9 902 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 150 tkr | 528 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 19 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 1 394 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 426 tkr | 188 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Normark Invest ABHuvudarbetsställe
Pilgatan 5, 185 31 Vaxholm
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556918-5258
Registreringsdatum
9 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.