Norr & Söder Förvaltnings AB
559005-9183Aktiebolagreg. 2015
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−62 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skutviksvägen 12, 761 97 Norrtälje
Postadress
Skutviksvägen 12, 761 97 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, konsultation inom byggsidan samt byggledning, äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva sportkonsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 220 tkr | 18 tkr | – |
| 2019 | 187 tkr | 559 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 1 548 tkr | 2 313 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −97 tkr | 2 038 tkr |
| 2022 | 25 tkr | 1 573 tkr | 3 418 tkr |
| 2023 | 50 tkr | −176 tkr | 3 055 tkr |
| 2024 | 37 tkr | 113 tkr | 2 872 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −74 tkr | 2 398 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −62 tkr | 1 896 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 37 | 50 | 25 | 0 | 0 | 187 | 220 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 37 | 50 | 25 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 63 | 95 | 80 | 101 | 95 | 93 | 121 | – | – |
| Personalkostnader | 21 | 21 | 101 | 171 | 97 | 28 | 176 | – | – |
| Rörelsekostnader | 84 | 116 | 181 | 272 | 191 | 121 | 298 | – | – |
| Rörelseresultat | −84 | −116 | −144 | −222 | −166 | −121 | −298 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | 42 | 74 | 45 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 65 | 120 | 120 | – | – |
| Finansiella poster | 22 | 42 | 257 | 46 | 1 739 | 24 | 1 847 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | −74 | 113 | −176 | 1 573 | −97 | 1 548 | 559 | 18 |
| Resultat före skatt | −62 | −74 | 113 | −176 | 1 573 | −97 | 1 548 | – | – |
| Årets resultat | −62 | −74 | 113 | −176 | 1 573 | −97 | 1 548 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 443 | 443 | 443 | 541 | 541 | 2 906 | 2 798 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 443 | 443 | 443 | 541 | 541 | 2 906 | 2 798 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 22 | 85 | 129 | 121 | 658 | 497 | – | – |
| Kassa och bank | 1 451 | 1 970 | 2 345 | 2 473 | 2 818 | 1 016 | 1 559 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 479 | 1 992 | 2 430 | 2 603 | 2 939 | 1 674 | 2 056 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 922 | 2 435 | 2 873 | 3 144 | 3 480 | 4 580 | 4 854 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 908 | 2 422 | 2 709 | 3 180 | 1 795 | 2 086 | 714 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 846 | 2 348 | 2 822 | 3 005 | 3 368 | 1 988 | 2 263 | – | – |
| Eget kapital | 1 896 | 2 398 | 2 872 | 3 055 | 3 418 | 2 038 | 2 313 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 2 400 | 2 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 28 | 0 | 30 | 13 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 37 | 1 | 89 | 62 | 142 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 922 | 2 435 | 2 873 | 3 144 | 3 480 | 4 580 | 4 854 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 550 | 440 | 400 | 295 | 188 | 193 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 98,5 % | 100 % | 97,2 % | 98,2 % | 44,5 % | 47,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 797 % | 5 452 % | 397 079 % | 2 919 % | 4 718 % | 1 181 % | 1 457 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | −383,1 % | −443,4 % | −665,6 % | – | −29 840 100 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 301,2 % | −351,2 % | 6 292 % | – | 154 845 900 % | 299,5 % | 8,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −25 % | 100 % | – | −100 % | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,3 % | −3,1 % | 3,9 % | −5,8 % | 46 % | −4,8 % | 67 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 37 tkr | 50 tkr | 25 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 423 tkr | 423 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 423 tkr | 423 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −62 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −62 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | −113 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | 113 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 440 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 896 tkr | 2 398 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −62 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 440 tkr | 400 tkr |
| Forslag disposition | 1 846 tkr | 2 348 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 296 tkr | 1 908 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 15 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 20 | 20 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 0 | 0 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 0 | 0 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,016 | 0,016 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 8 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Norr & Söder Förvaltnings ABHuvudarbetsställe
Skutviksvägen 12, 761 97 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559005-9183
Registreringsdatum
2 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 64.991 – Investmentverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.