Norra Brunn Comedy S.U.C.K. Stand Up Comedy Klubben AB
556464-3475Aktiebolagreg. 1993
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 451 tkr
Resultat efter fin. poster
6 949 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
10
Norra Brunn
norrabrunncomedy.se
Adresser
Besöksadress
Surbrunnsgatan 33, 113 48 Stockholm
Postadress
Surbrunnsgatan 33, 113 48 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, servering, catering, restaurangunderhållning, artistförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 14 037 tkr | 5 870 tkr | – |
| 2021 | 3 056 tkr | −1 394 tkr | – |
| 2022 | 16 851 tkr | 3 845 tkr | 11 101 tkr |
| 2023 | 21 822 tkr | 7 114 tkr | 16 201 tkr |
| 2024 | 21 244 tkr | 6 802 tkr | 20 032 tkr |
| 2025 | 21 451 tkr | 6 949 tkr | 24 853 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 32,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 451 | 21 244 | 21 822 | 16 851 | 3 056 | 14 037 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 61 | 21 | 360 | – | – |
| Rörelseintäkter | 21 454 | 21 304 | 21 843 | 17 211 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 403 | 5 560 | 5 821 | 5 471 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 665 | 3 619 | 3 424 | 3 384 | – | – |
| Personalkostnader | 5 590 | 5 455 | 5 460 | 4 470 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 22 | 18 | 18 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 14 672 | 14 656 | 14 724 | 13 345 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 782 | 6 649 | 7 120 | 3 866 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 236 | 198 | 37 | 25 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 69 | 44 | 43 | 46 | – | – |
| Finansiella poster | 167 | 153 | −5 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 949 | 6 802 | 7 114 | 3 845 | −1 394 | 5 870 |
| Bokslutsdispositioner | 1 066 | 600 | 875 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 8 015 | 7 402 | 7 989 | 3 845 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 694 | 1 571 | 1 689 | 811 | – | – |
| Årets resultat | 6 321 | 5 831 | 6 300 | 3 034 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 52 | 26 | 48 | 46 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 122 | 15 422 | 15 422 | 7 600 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 175 | 15 448 | 15 470 | 7 646 | – | – |
| Varulager | 195 | 241 | 254 | 208 | – | – |
| Kundfordringar | 167 | 310 | 289 | 357 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 471 | 841 | 783 | 6 990 | – | – |
| Kassa och bank | 15 399 | 12 252 | 8 659 | 5 170 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 065 | 13 335 | 9 696 | 12 369 | – | – |
| Summa tillgångar | 32 240 | 28 783 | 25 166 | 20 014 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 18 412 | 14 081 | 9 781 | 7 947 | – | – |
| Fritt eget kapital | 24 733 | 19 912 | 16 081 | 10 981 | – | – |
| Eget kapital | 24 853 | 20 032 | 16 201 | 11 101 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 700 | 2 766 | 3 366 | 4 241 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 160 | 2 160 | 2 160 | 2 160 | – | – |
| Leverantörsskulder | 617 | 403 | 577 | 308 | – | – |
| Skatteskulder | 358 | 969 | 595 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 527 | 3 825 | 3 439 | 2 513 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 32 240 | 28 783 | 25 166 | 20 014 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 10 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 500 | 1 500 | 2 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,3 % | 77,2 % | 75 % | 72,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 478 % | 342 % | 275 % | 484 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,6 % | 31,3 % | 32,6 % | 22,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,4 % | 32 % | 32,6 % | 22,8 % | −45,6 % | 41,8 % |
| Omsättningstillväxt | 1 % | −2,7 % | 29,5 % | 451,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,4 % | 29,1 % | 38,9 % | 27,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 145 tkr | 2 124 tkr | 2 182 tkr | 2 106 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 150 tkr | 1 150 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 150 tkr | 1 150 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 321 tkr | 5 831 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 29 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 321 tkr | 5 831 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 831 tkr | −6 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 831 tkr | 6 300 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 24 853 tkr | 20 032 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 321 tkr | 5 831 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | 2 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 066 tkr | 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 7 572 tkr | 7 872 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 7 572 tkr | 7 872 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 300 tkr | – |
| Forslag disposition | 24 733 tkr | 19 912 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 23 233 tkr | 18 412 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 601 tkr | 531 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 52 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 826 tkr | 825 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 774 tkr | 799 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 40 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 450 tkr | 450 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 195 tkr | 241 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 703 tkr | 304 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 533 tkr | 1 392 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 160 tkr | 2 160 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 700 tkr | 2 766 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 990 tkr | 1 061 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Norra Brunn Comedy S.U.C.K. Stand Up Comedy Klubben ABHuvudarbetsställe
Surbrunnsgatan 33, 113 48 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556464-3475
Registreringsdatum
12 mars 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- S.U.C.K.Stand Up Comedy Klubben – särskilt företagsnamn, registrerat 2 december 2002. För den del av verksamheten som avser artistförmedling.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.