Norra Park AB
556916-7330Aktiebolagreg. 2012
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
227 tkr
Resultat efter fin. poster
103 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lindvallsgatan 13, 117 36 Stockholm
Postadress
c/o Österberg, Lindvallsgatan 13, 117 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva restaurang och konferensverksamhet samt att bedriva undervisning inom handel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 213 tkr | 52 tkr | – |
| 2023 | 175 tkr | 23 tkr | – |
| 2024 | 175 tkr | 77 tkr | 256 tkr |
| 2025 | 325 tkr | 117 tkr | 361 tkr |
| 2026 | 227 tkr | 103 tkr | 442 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,1 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 45,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −30,1 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 227 | 325 | 175 | 175 | 213 |
| Rörelseintäkter | 227 | 325 | 175 | – | – |
| Handelsvaror | 17 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 49 | 101 | 56 | – | – |
| Personalkostnader | 42 | 97 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 108 | 197 | 98 | – | – |
| Rörelseresultat | 119 | 128 | 77 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −17 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −11 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 117 | 77 | 23 | 52 |
| Resultat före skatt | 103 | 117 | 77 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 12 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 81 | 105 | 77 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 38 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 38 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 27 | 69 | 24 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 69 | 43 | – | – |
| Kassa och bank | 595 | 449 | 363 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 622 | 519 | 406 | – | – |
| Summa tillgångar | 622 | 557 | 406 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 311 | 206 | 129 | – | – |
| Fritt eget kapital | 392 | 311 | 206 | – | – |
| Eget kapital | 442 | 361 | 256 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 26 | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 180 | 196 | 150 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 622 | 557 | 406 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,1 % | 64,8 % | 63 % | – | – |
| Kassalikviditet | 346 % | 264 % | 270 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 52,6 % | 39,3 % | 43,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 45,1 % | 36 % | 44 % | 13,1 % | 24,4 % |
| Omsättningstillväxt | −30,1 % | 85,7 % | 0 % | −17,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 % | 29,1 % | 30,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 227 tkr | 325 tkr | 175 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 38 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 81 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 81 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 442 tkr | 361 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 81 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 392 tkr | 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 242 tkr | 311 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 | 98 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 144 tkr | 178 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Norra Park ABHuvudarbetsställe
Lindvallsgatan 13, 117 36 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556916-7330
Registreringsdatum
21 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.900 – Icke-specialiserad partihandel
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Övriga registrerade namn
2 st
- Norra Park Taxi – särskilt företagsnamn, registrerat 13 januari 2015. För den del av verksamheten som avser taxiverksamhet.
- North Park – särskilt företagsnamn, registrerat 14 mars 2017. För den del av verksamheten som avser undervisning inom handel och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.