Norrboda Måleri & Entreprenad AB
556273-0498Aktiebolagreg. 1986
Kungsängen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 581 tkr
Resultat efter fin. poster
266 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Galtrörsvägen 5, 196 36 Kungsängen
Postadress
Galtrörsvägen 5, 196 36 Kungsängen
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är måleriverksamhet och byggentreprenader och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 681 tkr | 751 tkr | – |
| 2017 | 1 972 tkr | 369 tkr | – |
| 2018 | 1 780 tkr | 250 tkr | – |
| 2019 | 1 536 tkr | 357 tkr | 704 tkr |
| 2020 | 1 559 tkr | 387 tkr | 695 tkr |
| 2021 | 1 893 tkr | 344 tkr | 723 tkr |
| 2022 | 1 930 tkr | 287 tkr | 594 tkr |
| 2023 | 1 434 tkr | 184 tkr | 433 tkr |
| 2024 | 1 746 tkr | 246 tkr | 408 tkr |
| 2025 | 1 581 tkr | 266 tkr | 384 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 16,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −9,5 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 581 | 1 746 | 1 434 | 1 930 | 1 893 | 1 559 | 1 536 | 1 780 | 1 972 | 2 681 |
| Rörelseintäkter | 1 581 | 1 746 | 1 434 | 1 930 | 1 893 | 1 559 | 1 536 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 425 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 518 | 264 | 359 | 455 | 374 | 366 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 161 | 161 | 177 | 223 | 167 | 155 | 205 | – | – | – |
| Personalkostnader | 728 | 825 | 812 | 1 061 | 926 | 656 | 647 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 314 | 1 503 | 1 252 | 1 643 | 1 548 | 1 185 | 1 219 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 266 | 243 | 181 | 287 | 345 | 373 | 317 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 4 | 0 | 0 | 14 | 40 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 3 | 3 | −1 | −1 | 14 | 40 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 266 | 246 | 184 | 287 | 344 | 387 | 357 | 250 | 369 | 751 |
| Bokslutsdispositioner | 45 | 78 | 95 | −70 | 0 | −90 | −78 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 311 | 324 | 279 | 217 | 344 | 297 | 279 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 65 | 69 | 60 | 46 | 71 | 64 | 51 | – | – | – |
| Årets resultat | 246 | 255 | 219 | 171 | 272 | 233 | 227 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 258 | 258 | 258 | 255 | 255 | 255 | 131 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 258 | 258 | 258 | 255 | 255 | 255 | 131 | – | – | – |
| Kundfordringar | 59 | 21 | 58 | 91 | 297 | 82 | 127 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 22 | 62 | 91 | 298 | 83 | 128 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 2 | 2 | 2 | 3 | 0 | 50 | – | – | – |
| Kassa och bank | 477 | 534 | 566 | 830 | 672 | 818 | 746 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 537 | 558 | 630 | 923 | 972 | 901 | 924 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 795 | 816 | 888 | 1 178 | 1 228 | 1 156 | 1 055 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 88 | 103 | 164 | 373 | 401 | 412 | 426 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 334 | 358 | 383 | 544 | 673 | 645 | 654 | – | – | – |
| Eget kapital | 384 | 408 | 433 | 594 | 723 | 695 | 704 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 115 | 160 | 238 | 333 | 263 | 263 | 173 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 42 | 37 | 40 | 62 | 28 | 55 | – | – | – |
| Skatteskulder | 23 | 33 | 15 | 42 | 68 | 38 | 24 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 296 | 248 | 217 | 251 | 241 | 198 | 178 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 795 | 816 | 888 | 1 178 | 1 228 | 1 156 | 1 055 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 270 | 280 | 380 | 300 | 244 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,8 % | 65,6 % | 70 % | 72,9 % | 75,9 % | 78,1 % | 79,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 181 % | 225 % | 290 % | 368 % | 403 % | 454 % | 518 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 13,9 % | 12,6 % | 14,9 % | 18,2 % | 23,9 % | 20,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 16,8 % | 14,1 % | 12,8 % | 14,9 % | 18,2 % | 24,8 % | 23,2 % | 14 % | 18,7 % | 28 % |
| Omsättningstillväxt | −9,5 % | 21,8 % | −25,7 % | 2 % | 21,4 % | 1,5 % | −13,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 64 % | 62,5 % | 50,6 % | 28,7 % | 37,7 % | 33,6 % | 32,3 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 581 tkr | 873 tkr | 717 tkr | 965 tkr | 947 tkr | 1 559 tkr | 1 536 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 128 tkr | 128 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 128 tkr | 128 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 130 tkr | 130 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 246 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 246 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −255 tkr | −219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 255 tkr | 219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 270 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 384 tkr | 408 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 246 tkr | 255 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 270 tkr | 280 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 45 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition | 334 tkr | 358 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 184 tkr | 88 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −96 | −343 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 976 | 974 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 234 tkr | 158 tkr |
| Periodiseringsfonder | 115 tkr | 160 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Norrboda Måleri & Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Galtrörsvägen 5, 196 36 Kungsängen
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556273-0498
Registreringsdatum
25 mars 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands-Bro, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.