swereg

NorrCNC AB

559373-3206Aktiebolagreg. 2022

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Öjebyn, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 210 tkr

+42 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

676 tkr

+944 % mot föregående år

Soliditet

46 %

+18,5 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

NorrCNC AB

Korta ledtider, hög precision, CAM-beredning och konkurrenskraftiga priser. Vi hjälper dig både när det rör sig om stora serier och/eller enstyckstillverkning.

norrcnc.se

Adresser

Besöksadress

Hammarvägen 5, 943 36 Öjebyn

Postadress

Hammarvägen 5, 943 36 Öjebyn

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är bolaget skall tillhandahålla uthyrning av personal samt tillverkning av mekaniska produkter och därmed förenlig med verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 573 tkr260 tkr366 tkr
20242 962 tkr−80 tkr378 tkr
20254 210 tkr676 tkr610 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45,6 % – branschmedian 55,6 %

Vinstmarginal 16,1 % – branschmedian 6,3 %

Omsättningstillväxt 42,2 % – branschmedian −0,2 %

Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning4 2102 9622 573
Rörelseintäkter4 2102 9622 573
Råvaror och förnödenheter1 020703612
Övriga externa kostnader1 136978646
Personalkostnader1 1691 141932
Av- och nedskrivningar15114173
Rörelsekostnader3 4762 9632 263
Rörelseresultat734−1310
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande587950
Finansiella poster−58−79−50
Resultat efter finansiella poster676−80260
Bokslutsdispositioner−379100−176
Resultat före skatt2972084
Skatt på årets resultat66719
Årets resultat2321266

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar1 0181 169666
Anläggningstillgångar1 0181 169666
Varulager430260
Kundfordringar395364358
Kortfristiga fordringar667422548
Kassa och bank151286
Omsättningstillgångar1 112450835
Summa tillgångar2 1301 6191 501
Aktiekapital505050
Bundet eget kapital505050
Balanserat resultat328316250
Fritt eget kapital560328316
Eget kapital610378366
Obeskattade reserver45476176
Långfristiga skulder220527499
Leverantörsskulder32914361
Skatteskulder763419
Kortfristiga skulder846638460
Summa eget kapital och skulder2 1301 6191 501

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda222
Föreslagen utdelning (tkr)00–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet45,6 %27,1 %33,7 %
Kassalikviditet81 %66 %181 %
Rörelsemarginal17,4 %−0 %12,1 %
Vinstmarginal16,1 %−2,7 %10,1 %
Omsättningstillväxt42,2 %15,1 %–
Avkastning på eget kapital38 %3,3 %17,9 %
Omsättning per anställd2 105 tkr1 481 tkr1 286 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar349 tkr76 tkr
Arets resultat eget kapital232 tkr12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat232 tkr12 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−12 tkr−66 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning12 tkr66 tkr
Forandring overavskrivningar274 tkr100 tkr
Forandring periodiseringsfond−105 tkr–
Forslag disposition560 tkr328 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning560 tkr328 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter59 tkr58 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar00
Maskiner andra tekniska anlaggningar1 018 tkr1 169 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden1 383 tkr1 383 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar365 tkr214 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–644 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar151 tkr141 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar omrakningsdifferenser–−76
Ovriga fordringar kortfristiga35 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder96 tkr82 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut307 tkr220 tkr
Ovriga lagertillgangar430 tkr26 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut220 tkr527 tkr
Periodiseringsfonder105 tkr–
Stallda sakerheter900 tkr600 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar900 tkr600 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt178 tkr0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter39 tkr159 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • NorrCNC ABHuvudarbetsställe

    Hammarvägen 5, 943 36 Öjebyn

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559373-3206

Registreringsdatum

30 mars 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Piteå, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 25.630 – Tillverkning av verktyg och redskap

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler