Norrlands Oriental Livs Aktiebolag
556527-7893Aktiebolagreg. 1995
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
15 108 tkr
Resultat efter fin. poster
29 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
2.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smedjegatan 2, 972 33 Luleå
Postadress
Smedjegatan 2, 972 33 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Föemålet för bolagets verksamhet är detaljhandel, försäljning av livsmedel, konserver, fisk, kött, ris, grönsaker mm och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 7 321 tkr | 81 tkr | – |
| 2016 | 8 264 tkr | 193 tkr | – |
| 2017 | 9 718 tkr | 223 tkr | – |
| 2018 | 11 151 tkr | 140 tkr | 372 tkr |
| 2019 | 11 722 tkr | 268 tkr | 583 tkr |
| 2020 | 12 975 tkr | 349 tkr | 598 tkr |
| 2021 | 13 245 tkr | 1 170 tkr | 1 194 tkr |
| 2022 | 15 108 tkr | 29 tkr | 1 123 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 14,1 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 108 | 13 245 | 12 975 | 11 722 | 11 151 | 9 718 | 8 264 | 7 321 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | 13 | 2 | 3 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 15 108 | 13 253 | 12 989 | 11 724 | 11 153 | – | – | – |
| Handelsvaror | 12 245 | 9 531 | 10 413 | 9 245 | 8 998 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 476 | 1 417 | 1 123 | 1 239 | 1 080 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 315 | 1 100 | 1 061 | 920 | 885 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 27 | 27 | 27 | 27 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 075 | 12 076 | 12 624 | 11 432 | 10 990 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | 1 177 | 365 | 292 | 164 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 7 | 15 | 25 | 24 | – | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −7 | −16 | −25 | −24 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 29 | 1 170 | 349 | 268 | 140 | 223 | 193 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | 9 | −293 | −74 | 2 | −59 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 38 | 877 | 275 | 270 | 81 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 181 | 59 | 58 | 19 | – | – | – |
| Årets resultat | 29 | 696 | 215 | 211 | 61 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 27 | 54 | 81 | 108 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 221 | 121 | 171 | 310 | 288 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 247 | 148 | 225 | 391 | 396 | – | – | – |
| Varulager | 1 892 | 1 377 | 1 117 | 1 145 | 1 106 | – | – | – |
| Kundfordringar | 20 | 39 | 52 | 54 | 52 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 112 | 90 | 124 | 202 | 102 | – | – | – |
| Kassa och bank | 391 | 1 175 | 248 | 181 | 78 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 395 | 2 642 | 1 490 | 1 527 | 1 285 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 642 | 2 790 | 1 715 | 1 918 | 1 681 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 117 | 117 | 117 | 117 | 117 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 977 | 381 | 266 | 255 | 193 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 006 | 1 077 | 481 | 466 | 255 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 123 | 1 194 | 598 | 583 | 372 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 380 | 389 | 96 | 22 | 24 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 49 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 717 | 699 | 672 | 1 054 | 771 | – | – | – |
| Skatteskulder | 66 | 155 | 66 | 39 | 17 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 139 | 1 208 | 1 021 | 1 313 | 1 236 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 642 | 2 790 | 1 715 | 1 918 | 1 681 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2.5 | 3 | 3 | 2.5 | 1.5 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 100 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,9 % | 53,8 % | 39,3 % | 31,3 % | 23,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 44 % | 105 % | 36 % | 29 % | 15 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,2 % | 8,9 % | 2,8 % | 2,5 % | 1,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 8,8 % | 2,7 % | 2,3 % | 1,3 % | 2,3 % | 2,3 % | 1,1 % |
| Omsättningstillväxt | 14,1 % | 2,1 % | 10,7 % | 5,1 % | 14,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 % | 58,3 % | 36 % | 36,2 % | 16,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 043 tkr | 4 415 tkr | 4 325 tkr | 4 689 tkr | 7 434 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 7 tkr | 16 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 29 tkr | 696 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 29 tkr | 696 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −696 tkr | −215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 696 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 9 tkr | 161 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −293 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 221 tkr | 121 tkr |
| Forslag disposition | 1 006 tkr | 1 077 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 006 tkr | 977 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 63 tkr | 43 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 330 tkr | 330 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 330 tkr | 330 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 425 tkr | 402 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 399 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 24 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 27 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 892 tkr | 1 377 tkr |
| Medel disponera | – | 1 077 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 28 tkr |
| Periodiseringsfonder | 373 tkr | 373 tkr |
| Reservfond | 17 tkr | 17 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 800 tkr | 800 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 303 tkr | 327 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Norrlands Oriental Livs AktiebolagHuvudarbetsställe
Smedjegatan 2, 972 33 Luleå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556527-7893
Registreringsdatum
4 december 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.