Norrländska Delikatess Skafferiet AB
556548-9324Aktiebolagreg. 1997
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 278 tkr
Resultat efter fin. poster
655 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kronan H 3, 974 42 Luleå
Postadress
Kronan H 3, 974 42 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med delikatesser, finansiella tjänster inom inkassoverksamhet, försäljning av tavlor, läderprodukter, presentartiklar samt att äga och förvalta fastigheter och övrig fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 696 tkr | −1 023 tkr | – |
| 2020 | 8 219 tkr | 2 902 tkr | – |
| 2021 | 12 118 tkr | 2 181 tkr | 5 694 tkr |
| 2022 | 13 725 tkr | 1 587 tkr | 6 946 tkr |
| 2023 | 10 774 tkr | 489 tkr | 7 613 tkr |
| 2024 | 9 300 tkr | 799 tkr | 8 243 tkr |
| 2025 | 10 278 tkr | 655 tkr | 8 551 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 10,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 278 | 9 300 | 10 774 | 13 725 | 12 118 | 8 219 | 6 696 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 42 | 16 | 15 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 278 | 9 303 | 10 816 | 13 741 | 12 133 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 183 | 307 | 486 | 388 | – | – |
| Handelsvaror | 7 360 | 6 187 | 7 620 | 9 535 | 8 067 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 875 | 793 | 1 056 | 963 | 774 | – | – |
| Personalkostnader | 1 340 | 1 334 | 1 279 | 1 087 | 722 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 4 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 597 | 8 501 | 10 261 | 12 071 | 9 950 | – | – |
| Rörelseresultat | 681 | 802 | 555 | 1 670 | 2 183 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 73 | 40 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 57 | 76 | 105 | 84 | 56 | – | – |
| Finansiella poster | −26 | −3 | −66 | −83 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 655 | 799 | 489 | 1 587 | 2 181 | 2 902 | −1 023 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 618 | 0 | −536 | – | – |
| Resultat före skatt | 655 | 799 | 1 107 | 1 587 | 1 645 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 147 | 168 | 241 | 335 | 332 | – | – |
| Årets resultat | 508 | 631 | 866 | 1 253 | 1 313 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 43 | 55 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 68 | 80 | 25 | 25 | 0 | – | – |
| Varulager | 6 540 | 5 041 | 5 696 | 7 613 | 6 968 | – | – |
| Kundfordringar | 730 | 1 167 | 550 | 717 | 394 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 992 | 1 474 | 959 | 1 164 | 497 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 3 392 | 4 468 | 3 020 | 3 112 | 3 137 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 930 | 10 987 | 9 680 | 11 894 | 10 608 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 998 | 11 067 | 9 705 | 11 919 | 10 608 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 923 | 7 493 | 6 626 | 5 574 | 4 260 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 431 | 8 123 | 7 493 | 6 826 | 5 574 | – | – |
| Eget kapital | 8 551 | 8 243 | 7 613 | 6 946 | 5 694 | – | – |
| Obeskattade reserver | 536 | 536 | 536 | 1 154 | 1 154 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 000 | 1 000 | 1 135 | 1 191 | 2 980 | – | – |
| Leverantörsskulder | 642 | 958 | 162 | 41 | 64 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 75 | 332 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 911 | 1 288 | 421 | 2 628 | 780 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 998 | 11 067 | 9 705 | 11 919 | 10 608 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,6 % | 78,3 % | 82,8 % | 66 % | 62,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 482 % | 462 % | 946 % | 163 % | 466 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,6 % | 8,6 % | 5,1 % | 12,2 % | 18 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 8,6 % | 4,5 % | 11,6 % | 18 % | 35,3 % | −15,3 % |
| Omsättningstillväxt | 10,5 % | −13,7 % | −21,5 % | 13,3 % | 47,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,9 % | 7,6 % | 11,4 % | 18 % | 23,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 426 tkr | 3 100 tkr | 3 591 tkr | 4 575 tkr | 6 059 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 508 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 508 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −631 tkr | −866 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 631 tkr | 866 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 8 551 tkr | 8 243 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 508 tkr | 631 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 8 431 tkr | 8 123 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 331 tkr | 7 923 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 32 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 43 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 16 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 4 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 3 213 tkr | 1 714 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 231 tkr | 209 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 217 tkr | 206 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 66 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 3 327 tkr | 3 327 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Periodiseringsfonder | 536 tkr | 536 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 334 tkr | 5 334 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 334 tkr | 4 334 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 51 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Norrländska Delikatess Skafferiet ABHuvudarbetsställe
Kronan H 3, 974 42 Luleå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556548-9324
Registreringsdatum
25 november 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.380 – Partihandel med andra livsmedel
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.