Norrtälje Sjö & Bygg AB
556930-4370Aktiebolagreg. 2013
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 936 tkr
Resultat efter fin. poster
564 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Knutbyvägen 53 C, 761 63 Norrtälje
Postadress
Knutbyvägen 53 C, 761 63 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 307 tkr | 280 tkr | – |
| 2020 | 3 700 tkr | 849 tkr | – |
| 2021 | 3 528 tkr | 941 tkr | 832 tkr |
| 2022 | 4 089 tkr | 1 088 tkr | 1 252 tkr |
| 2023 | 3 213 tkr | 934 tkr | 1 661 tkr |
| 2024 | 3 714 tkr | 776 tkr | 1 914 tkr |
| 2025 | 2 936 tkr | 564 tkr | 2 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 19,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −21 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 936 | 3 714 | 3 213 | 4 089 | 3 528 | 3 700 | 2 307 |
| Övriga rörelseintäkter | 52 | 0 | 130 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 988 | 3 714 | 3 343 | 4 089 | 3 528 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 064 | 660 | 821 | 1 351 | 1 157 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 524 | 1 429 | 717 | 866 | 579 | – | – |
| Personalkostnader | 746 | 743 | 819 | 732 | 714 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 158 | 53 | 53 | 136 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 464 | 2 990 | 2 410 | 3 001 | 2 586 | – | – |
| Rörelseresultat | 524 | 724 | 933 | 1 087 | 941 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 73 | 45 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 40 | 51 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 564 | 776 | 934 | 1 088 | 941 | 849 | 280 |
| Bokslutsdispositioner | 137 | −58 | −160 | −306 | −174 | – | – |
| Resultat före skatt | 701 | 718 | 773 | 782 | 768 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 159 | 155 | 165 | 162 | 159 | – | – |
| Årets resultat | 542 | 563 | 609 | 620 | 608 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 371 | 499 | 66 | 118 | 171 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 371 | 499 | 66 | 118 | 171 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 110 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 79 | 116 | 291 | 307 | 232 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 3 195 | 2 798 | 2 695 | 2 179 | 1 347 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 275 | 2 914 | 2 986 | 2 485 | 1 679 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 646 | 3 413 | 3 052 | 2 604 | 1 851 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 564 | 1 301 | 1 002 | 582 | 174 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 106 | 1 864 | 1 611 | 1 202 | 782 | – | – |
| Eget kapital | 2 156 | 1 914 | 1 661 | 1 252 | 832 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 084 | 1 221 | 1 163 | 1 003 | 697 | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 22 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | 92 | 167 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 406 | 278 | 227 | 348 | 322 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 646 | 3 413 | 3 052 | 2 604 | 1 851 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 300 | 310 | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,7 % | 84,5 % | 84,7 % | 78,7 % | 74,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 806 % | 1 047 % | 1 313 % | 713 % | 522 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,8 % | 19,5 % | 29 % | 26,6 % | 26,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19,2 % | 20,9 % | 29,1 % | 26,6 % | 26,7 % | 23 % | 12,1 % |
| Omsättningstillväxt | −21 % | 15,6 % | −21,4 % | 15,9 % | −4,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 % | 29,4 % | 36,7 % | 49,5 % | 73,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 936 tkr | 3 714 tkr | 3 213 tkr | 4 089 tkr | 3 528 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 542 tkr | 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 542 tkr | 563 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −263 tkr | −609 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 263 tkr | 609 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 310 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 137 tkr | −58 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 542 |
| Forslag disposition | 2 106 tkr | 1 864 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 106 tkr | 1 564 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 371 tkr | 473 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 460 tkr | 1 591 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 088 tkr | 1 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 452 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 320 tkr | 592 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 102 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 133 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 26 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 131 tkr | 131 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 131 tkr | 105 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 59 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 306 tkr | 184 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 084 tkr | 1 221 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −33 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 87 tkr | 71 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Norrtälje Sjö & Bygg ABHuvudarbetsställe
Knutbyvägen 53 C, 761 63 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556930-4370
Registreringsdatum
29 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.