Norsigns AB
559279-0850Aktiebolagreg. 2020
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
818 tkr
Resultat efter fin. poster
163 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björkåkravägen 23, 184 42 Åkersberga
Postadress
Björkåkravägen 23, 184 42 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom projektledning och konsulttjänster inom kontorsadministration. Bolaget skall också äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 13 tkr | −7 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 325 tkr | 260 tkr | 272 tkr |
| 2025 | 818 tkr | 163 tkr | 274 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,3 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 19,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 151,9 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 818 | 325 | 13 |
| Rörelseintäkter | 818 | 325 | 13 |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 35 | 31 |
| Personalkostnader | 554 | 229 | −9 |
| Rörelsekostnader | 655 | 264 | 22 |
| Rörelseresultat | 163 | 60 | −9 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 200 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 200 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 163 | 260 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | −44 | – | – |
| Resultat före skatt | 118 | 260 | −7 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 13 | 0 |
| Årets resultat | 91 | 247 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 249 | 249 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 249 | 249 | 0 |
| Kundfordringar | 57 | 56 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 70 | 14 |
| Kassa och bank | 132 | 48 | 12 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 118 | 27 |
| Summa tillgångar | 439 | 367 | 27 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 157 | 0 | −7 |
| Fritt eget kapital | 249 | 247 | 0 |
| Eget kapital | 274 | 272 | 25 |
| Obeskattade reserver | 44 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 40 | 13 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 121 | 95 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 439 | 367 | 27 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,3 % | 74,2 % | 93,6 % |
| Kassalikviditet | 156 % | 124 % | 1 559 % |
| Rörelsemarginal | 19,9 % | 18,6 % | −71,1 % |
| Vinstmarginal | 19,9 % | 80,2 % | −51,2 % |
| Omsättningstillväxt | 151,9 % | 2 392,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,3 % | 90,8 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | 818 tkr | 325 tkr | 13 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 249 tkr | 249 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 249 tkr | 249 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 249 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 91 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 91 tkr | 247 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −247 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 247 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 90 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −44 tkr | – |
| Forslag disposition | 249 tkr | 247 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 249 tkr | 247 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 12 tkr |
| Innehav andelar agarintressen ovriga foretag antal andelar | 25 | 25 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 10 | 10 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 55 tkr |
| Periodiseringsfonder | 44 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Norsigns ABHuvudarbetsställe
Björkåkravägen 23, 184 42 Åkersberga
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559279-0850
Registreringsdatum
27 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.