swereg

Norsjö Markkonsult AB

559214-9164Aktiebolagreg. 2019

Bemanning & rekrytering
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Norsjö, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

376 tkr

−23 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

9 tkr

+29 % mot föregående år

Soliditet

15 %

+1,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bjursele 301, 935 91 Norsjö

Postadress

Bjursele 301, 935 91 Norsjö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska leja ut bygg- och anläggningstjänster och likartad verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 529 tkr501 tkr361 tkr
20211 202 tkr377 tkr316 tkr
2022909 tkr179 tkr297 tkr
20231 129 tkr285 tkr278 tkr
2024490 tkr7 tkr77 tkr
2025376 tkr9 tkr83 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 14,8 % – branschmedian 56,9 %

Vinstmarginal 2,4 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt −23,3 % – branschmedian −3,8 %

Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning3764901 1299091 2021 529
Övriga rörelseintäkter14–––––
Rörelseintäkter3904901 1299091 2021 529
Övriga externa kostnader75133154137127134
Personalkostnader212238594557692894
Av- och nedskrivningar74807525––
Rörelsekostnader3604518247198201 028
Rörelseresultat3039306190383501
Ränteintäkter och liknande2110––
Räntekostnader och liknande2334221060
Finansiella poster−21−33−21−10−6−0
Resultat efter finansiella poster97285179377501
Bokslutsdispositioner05−15120−50−100
Resultat före skatt912270299327401
Skatt på årets resultat3359697190
Årets resultat69211231256311

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar112220260335––
Anläggningstillgångar112220260335––
Kundfordringar710325188211159
Kortfristiga fordringar264128381206215163
Kassa och bank399481540650959782
Omsättningstillgångar6646099218561 173945
Summa tillgångar7768291 1811 1911 173945
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat27181716110
Fritt eget kapital3327228247266311
Eget kapital8377278297316361
Obeskattade reserver40404530150100
Leverantörsskulder10131050010
Skatteskulder–––06177
Kortfristiga skulder653712858864707484
Summa eget kapital och skulder7768291 1811 1911 173945

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)––210230250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet14,8 %13,1 %26,6 %26,9 %37,1 %46,6 %
Kassalikviditet102 %86 %107 %99 %166 %195 %
Rörelsemarginal7,9 %8,1 %27,1 %20,9 %31,8 %32,8 %
Vinstmarginal2,4 %1,4 %25,2 %19,7 %31,4 %32,8 %
Omsättningstillväxt−23,3 %−56,6 %24,2 %−24,4 %−21,4 %–
Avkastning på eget kapital7,4 %11,3 %75,9 %77,6 %80,8 %86,1 %
Omsättning per anställd376 tkr490 tkr1 129 tkr909 tkr1 202 tkr1 529 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar40 tkr40 tkr
Arets resultat eget kapital6 tkr9 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat6 tkr9 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−9 tkr−211 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning9 tkr211 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–210 tkr
Forandring eget kapital totalt83 tkr77 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat6 tkr9 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–210 tkr
Forandring overavskrivningar05 tkr
Forslag disposition33 tkr27 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning33 tkr27 tkr
Inventarier verktyg installationer112 tkr220 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden360 tkr400 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar248 tkr180 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar40 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–40 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar74 tkr80 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar6 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga193 tkr128 tkr
Ovriga kortfristiga skulder558 tkr630 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter85 tkr69 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Norsjö Markkonsult ABHuvudarbetsställe

    Bjursele 301, 935 91 Norsjö

    Bemanning & rekrytering

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559214-9164

Registreringsdatum

15 augusti 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Norsjö, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Bemanning & rekrytering

  • SNI 78.201 – Personaluthyrning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler